Банке забрањују долар
Осам банака у Ираку забранило је све транскације у доларима након што им је забрањен приступ резервама америчке валуте које Централна банка поседује.
Ирачки обрачун са америчким доларом део је плана организације БРИКС чије чланице имају за циљ одустајање од свих трансакција у „зеленим“ новчаницама и прелазак на међусобну трговину у националним валутама.
Поред тога, Ирак покушава да сузбије трговину доларом на црном тржишту која је увелико распрострањена у тој земљи. Истовремено, званични Багдад покушава да подигне домаћу економију и ојача националну валуту ирачки динар, а управо долар је једна од највећих препрека.
„Похваљујемо континуиране кораке које Централна банка Ирака предузима да заштити ирачки финансијски систем од злоупотребе, што је довело до тога да легитимне ирачке банке остваре међународну повезаност кроз кореспондентске банкарске односе“, рекао је портпарол националног Трезора за Ројтерс.
Интересантно, шверц долара на црном тржишту у великој мери условљен је и значајним приливом новца из суседног Ирана где америчка валута није ништа мање популарна.
Међу осам банака којима је забрањено обављање трансакција у америчким доларима у Ираку су Ахсур Међународна банка за инвестиције, Инвестициона банка Ирака, Унион банка Ирака, Курдистанска међународна исламска банка за инвестиције и развој, Ал Худа банка, Ал Јануб Исламска банка за инвестиције и финансије, Исламска банка Арабије и Хамураби комерцијална банка
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


