Сат прегазило време
Никшић – Никшићки алпинисти Слободан Ђурђевац и Илија Николић са храма Св. Василија Острошког у Никшићу који је саграђен пре 108. година скинули су сат који је на овом православном светилишту у Никшићу постављен 1929. године. Био је то поклон часовничара из Земуна Павла Пантелића. Готово осам деценија је мерио време. Последњих година радио је са чешћим прекидима због дотрајалости сатног механизма.
У више наврата познати никшићки сајџија Илијаз Реџић и његов син Веро такође часовничар, бесплатно су поправљали сат са којим су се житељи овог града поносили.
– Дошло је време за замену и уз благослов епископа будимљанско-никшићке епархије владике Јоаникија, ускоро ће бити постављен нови дигитални сат – рекао је јереј Слободан Јокић, старешина храма, додајући да је новац за набавку новог сата сакупљен од добротворних прилога, али и захваљујући донаторству покојне Даринке Ђуричић из Никшића.
Храм је подигнут на малом брду у подножју Требјесе. По налогу светог Руског синода 1891. године пројекат је урадио архитекта Михаило Михаилович Преображенски. Значајна средства за изградњу овог храма подигнутог у славу погинулих црногорских и херцеговачких јунака у рату са Турцима дала је руска краљевска породица Романови.
Главни инжењер био је Марко Ђукановић, као и извођачи радова Томо Геричић и Милош Лепетић. Храм је освештан 15. августа 1900. године. На великој народној свечаности било је, како су хроничари забележили, више од 12.000 људи из Црне Горе и Босне и Херцеговине, а поред црногорског књаза Николе и његове породице присуствовали су и српски кнез Петар Карађорђевић са синовима Александром и Ђорђем, кнез Франц Батенберг са породицом, Константин Аркадијевич Губастов, министар резидент са руским дипломатским представницима, грчки министар Логотетист, као и генерал Педоти који је предводио италијански делегацију...
Интересантно је да унутрашњост храма није фрескописана иако је пре више од једног века црногорски краљ Никола, ктитор храма, позвао познатог српског сликара Уроша Предића да живопише цркву. Предић је боравио у овом храму, али се није прихватио посла. Приликом обележавања сто година, храм је посетио српски патријарх Павле.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


