„Странци у српској драми” у МПУС-у
„Странци у српској драми (1734-1990)” назив је театролошке студије драматурга, писца и историчара Александра Новаковића која ће бити представљена вечерас од 19 сати у Музеју позоришне уметности Србије у Београду. О овом делу које је објавило Друштво за афирмацију културе „Пресинг” из Младеновца говориће Бранислава Илић и Наташа Миловић.
Новаковић се у овом сажетом и течним језиком исприповеданом делу бави националним стереотипима који су обележили нашу политичку и друштвену историју. Од времена нашег првог драмског писца, Мануила Козачинског, преко Стерије и Нушића па до Душана Ковачевића, странци се појављују у нашим позоришним комадима као савезници или непријатељи, а понекад и као егзотични народи о којима се слабо зна. Новаковић, који се у својим претходним радовима бавио стереотипом Словена у драмама енглеског говорног подручја и Србима као јунацима у америчком филму, у овој вредној књизи сагледава другу страну исте медаље. Ово дело посвећено је теми која је ретко обрађивана у нашим позоришним хроникама.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


