Напуштена сцена
Изложба Биљане Ђурђевић „Последња вечера” биће отворена у среду 28. фебруара у 18 часова у београдској галерији и уметничкој резиденцији Хестиа (Топличин венац 14/9).
Изложба се бави општом слабошћу друштва изазваном све већом инструментализацијом људског бића од индустрије, технологије и медија, како на глобалном тако и на локалном нивоу. „Последња вечера” наставак је вишегодишњег пројекта „Студија случаја” који обухвата сликарство, анимације и графички роман, а где је фокус управо на експлоатисаном, уморном телу – нашем заједничком, глобалном телу.
„Последња вечера” је постмодерни, готово епски пројекат, лишен митологије и херојских дела. Протагонисти су напустили сцену, а наратив је пригушен нестајањем енергије савременог човека. Простор на сликама заузимају кревет на спрат, столице, столови, дакле, елементи домаћинства. Међутим, реч домаћинство звучи превише топло, асоцира на дом, док су ови елементи хладни, могли би да припадају школама, болницама, фабрикама, психијатријским и свим установама што можда подсећају на затвор, те наравно припадати и самом затвору.
Уметница се овде позива и на Фукоово дело „Надзирати и кажњавати” (1975), приказ историјске промене кажњавања у западним системима у којем аутор прати промене у друштву које су довеле до затвора као доминантне форме кажњавања, а сам затвор повезује са различитим механизмима контроле, установама као што су школе, болнице, фабрике или касарне.
Изложба ће бити отворена до 12. маја. Радно време галерије је од среде до суботе од 12 до 18 часова.
Биљана Ђурђевић је докторирала на Факултету ликовних уметности у Београду на одсеку сликарства. Док се ранијих година концентрисала углавном на сликарство, недавно је почела да своје велике слике развија у stop-motion анимације. Излагала је на многобројним самосталним и групним изложбама у земљи и иностранству, а „Политикину” награду за најбољу изложбу добила је 2012. године.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


