Генерал Загорец сарађивао с Дафином
Загреб - Права крими сапуница која се развукла око пензионисаног хрватског генерала Владимира Загорца освежена је изненада новим необичним сазнањима и детаљима. Док службени Загреб ишчекује коначну одлуку бечког суда о захтеву за изручење Загорца због малверзација с државним новцем и нестанка кофера с драгим камењем вредним око пет милиона долара док је био Шушков помоћник министра одбране, у главном граду Хрватске ухапшена је контроверзна и тајанствена Сузана Буњевац ди Мауро, за коју домаћи медији тврде да је била (или је још) сарадница хрватских тајних служби.
У њеном коферу приликом хапшења пронађено је и више докумената у вези са активностима Загорца, с којим се, како тврди, упознала и спријатељила једном приликом у Ватикану док је дотични још био на високој државној функцији. Загорец је био и шеф војне установе РХ Алан преко које је ишла сва логистичка подршка Хрватске војске, као и шверц оружја за потребе хрватских оружаних снага, па није чудо што је млади генерал од помоћног геодете с почетка рата његов крај дочекао као један од најбогатијих Хрвата.
Интригантни документи посебно указују на везу Загорца с Дафином Милановић и њеном Дафимент банке, па се између осталог наводи да је из њих видљиво (наводна изјава Дафине) да је њен супруг Драгомир својевремено уплатио 300 милиона долара на тајни рачун у Бечу на који је био овлашћен Загорец. Било је то време тајне трговине оружјем, јер је подручје целе дотадашње Југославије било под међународним ембаргом за набавку оружја, а Загорец је био главни хрватски човек за тај посао.
Из овога произилази да су тадашња руководства Хрватске и СРЈ (на челу с Туђманом и Милошевићем) и у јеку најјачег рата сарађивала у трговини оружјем, што у "Вечерњем листу" потврђује и др Костадин Пушара, у то време стручњак Народне банке Југославије који је 1992. године радио контролу пословања Дафимент банке, а данас је професор на Економском факултету у Бечу.
- Дефинитивно је било субјеката и у Хрватској и у БиХ којима је Дафимент исплаћивао енормне своте. С рачуна Дафимента исплаћиван је новац за куповину оружја и нафте. Колико се сећам, у једном послу новац је уплаћен и на рачун хрватске фирме РХ Алан. Дафина Милановић чак тврди да је постојала и директна веза Туђмана и Милошевића, који су се договарали о рачунима Дафимент банке и заједничких послова - каже Пушара и напомиње да је "...све повезано уз ту банку било потпуно нелегално...".
"Вечерњак" преноси и речи уредника недељника "Време" Филипа Шварма да "...постоје докази о финансирању јединица капетана Драгана и Жељка Ражнатовића Аркана...", те да се "....с Дафининих рачуна плаћала и нафта која је из Ријеке за време рата ишла Фикрету Абдићу у западну Босну...". Пушара, међутим, наводи да током контроле коју је радио није наишао на назнаке финансирања таквих паравојних формација, о чему каже: "...Не тврдим да таквих финансирања није било, но ја о таквим исплатама нисам имао сазнања. Осим тога, Дафимент је покрао и велики штедни улог Арканове сестре и још неких чланова његове породице...".
Било како било, хрватска јавност је овим добила још једну несвакидашњу и врућу тему која указује да је повелика књига малверзација и криминала из протеклог рата тек одшкринута. И то баш уочи парламентарних избора заказаних за 25. новембар ове године.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


