Безистан без мајстора и ове године
Његов плафон у таквом је стању да се комади сваки час обрушавају. Често служи као паркинг и у њему немате разлог да се задржавате. Ако сте помислили да је реч о старом магацину или гаражи, погрешили сте. То је део културног добра – просторне културно-историјске целине Теразије и зове се Безистан. И неће бити обновљен до краја године када и Трг Николе Пашића чији је први комшија. Када ће почети сређивање тог пролаза које се најављује годинама нико не може да прецизира нити је он на списку приоритетних градских пројеката без обзира на то што се налази у центру града и што је толико запуштен да представља опасност за пролазнике који сваки дан туда возе слалом како би избегли поломљене плоче, у шта се претворио тај тепих којим је застрт под Безистана.
Његов највећи проблем и предуслов за долазак мајстора је решавање имовинскоправних односа због којих све толико стоји да се недавно и Александар Шапић, председник Привременог органа града, зачудио зашто то није урађено раније. Том простору је планом одређена јавна намена, али део по ободима је приватна својина и да би се издала дозвола за реконструкцију неопходна је сагласност власника објеката.
– Њу ћемо ускоро затражити и надам се да ћемо тај имовински проблем решити најкасније до краја ове године. Идејни пројекат постоји, потребан је извођачки да би град расписао тендер за извођача радова – каже Марко Стојчић, главни градски урбаниста.
Пројектовање је било поверено „Андзор инжењерингу”, фирми из Новог Сада којој су рокови за завршетак тог посла неколико пута померани најпре због усаглашавања мишљења са Градским заводом за заштиту споменика културе. Израда идејног пројекта за реконструкцију Безистана завршена је 2018. године и процењена вредност радова била је око 71 милион динара нето. Две године касније Безистан је заштићен у оквиру целине Теразије.
Према пројекту „Андзор инжењеринга” који осим Безистана обухвата и Чавкетов пролаз, простор од око 14.000 квадратних метара, треба уклонити жардињере, киоске, оградице, увести зеленило и урбани мобилијар. За наткривени трг предвиђено је поплочавање каменом отпорним на коришћење.
У пројекту неће бити фонтана са скулптуром „Девојка са шкољком” јер је реконструисана пре десетак година. Тада је сређено степениште и кружни плато водоскока вајара Александра Зарина који краси Безистан од 1957. године.
Те практично козметичке интервенције биле су једине у последње три деценије, а за све то време Безистан важи за ругло престонице.
Некада није било тако, него потпуно супротно. Пре пола века пролаз који спаја Трг Николе Пашића и Теразије био је кутак са баштицом у чијој се хладовини уживало.
Тај кружни трг са мрежастим кровом осмислио је архитекта Владета Максимовић и у његову средину је поставио фонтану са бронзаном скулптуром. Назван је Безистан, по узору на покривене тржнице какве постоје у исламском свету.
Срушена фонтана на Тргу Николе Пашића

Фонтана која је деценијама била један од симбола Београда више не постоји на Тргу Николе Пашића чија је обнова почела крајем прошлог месеца. И на њу се чекало безмало целу деценију колико је прошло од архитектонског конкурса на којем је изабрано идејно решење за реконструкцију три београдска трга укључујући и Трг Николе Пашића. Промена водоскока, односно изградња новог сведенијег без врела, округлог проширења према споменику Николи Пашићу, по угледу на првобитну фонтану биће највећа новина у том јавног градском простору од око 8.200 квадратних метара. Пројектом обнове није било предвиђено сређивање споменика Николи Пашићу, али ће и то бити накнадно урађено. Јавност је о томе обавестио Александар Шапић који је пре десетак дана изјавио да неће дозволити да се реконструкција трга заврши, а да споменик не буде „адекватно истретиран”. Оштећења на постаменту треба санирати, а скулптуру која је на тргу постављена 1998. практично очистити.
Конзорцијум са фирмом „Инвест градња” на челу извођач је радова. Има рок од 210 календарских дана, седам месеци, да заврши реконструкцију вредну 584,3 милиона динара без ПДВ-а, а јавност моли бога да Трг Николе Пашића не доживи судбину Трга републике.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.