Bezistan bez majstora i ove godine
Njegov plafon u takvom je stanju da se komadi svaki čas obrušavaju. Često služi kao parking i u njemu nemate razlog da se zadržavate. Ako ste pomislili da je reč o starom magacinu ili garaži, pogrešili ste. To je deo kulturnog dobra – prostorne kulturno-istorijske celine Terazije i zove se Bezistan. I neće biti obnovljen do kraja godine kada i Trg Nikole Pašića čiji je prvi komšija. Kada će početi sređivanje tog prolaza koje se najavljuje godinama niko ne može da precizira niti je on na spisku prioritetnih gradskih projekata bez obzira na to što se nalazi u centru grada i što je toliko zapušten da predstavlja opasnost za prolaznike koji svaki dan tuda voze slalom kako bi izbegli polomljene ploče, u šta se pretvorio taj tepih kojim je zastrt pod Bezistana.
Njegov najveći problem i preduslov za dolazak majstora je rešavanje imovinskopravnih odnosa zbog kojih sve toliko stoji da se nedavno i Aleksandar Šapić, predsednik Privremenog organa grada, začudio zašto to nije urađeno ranije. Tom prostoru je planom određena javna namena, ali deo po obodima je privatna svojina i da bi se izdala dozvola za rekonstrukciju neophodna je saglasnost vlasnika objekata.
– Nju ćemo uskoro zatražiti i nadam se da ćemo taj imovinski problem rešiti najkasnije do kraja ove godine. Idejni projekat postoji, potreban je izvođački da bi grad raspisao tender za izvođača radova – kaže Marko Stojčić, glavni gradski urbanista.
Projektovanje je bilo povereno „Andzor inženjeringu”, firmi iz Novog Sada kojoj su rokovi za završetak tog posla nekoliko puta pomerani najpre zbog usaglašavanja mišljenja sa Gradskim zavodom za zaštitu spomenika kulture. Izrada idejnog projekta za rekonstrukciju Bezistana završena je 2018. godine i procenjena vrednost radova bila je oko 71 milion dinara neto. Dve godine kasnije Bezistan je zaštićen u okviru celine Terazije.
Prema projektu „Andzor inženjeringa” koji osim Bezistana obuhvata i Čavketov prolaz, prostor od oko 14.000 kvadratnih metara, treba ukloniti žardinjere, kioske, ogradice, uvesti zelenilo i urbani mobilijar. Za natkriveni trg predviđeno je popločavanje kamenom otpornim na korišćenje.
U projektu neće biti fontana sa skulpturom „Devojka sa školjkom” jer je rekonstruisana pre desetak godina. Tada je sređeno stepenište i kružni plato vodoskoka vajara Aleksandra Zarina koji krasi Bezistan od 1957. godine.
Te praktično kozmetičke intervencije bile su jedine u poslednje tri decenije, a za sve to vreme Bezistan važi za ruglo prestonice.
Nekada nije bilo tako, nego potpuno suprotno. Pre pola veka prolaz koji spaja Trg Nikole Pašića i Terazije bio je kutak sa bašticom u čijoj se hladovini uživalo.
Taj kružni trg sa mrežastim krovom osmislio je arhitekta Vladeta Maksimović i u njegovu sredinu je postavio fontanu sa bronzanom skulpturom. Nazvan je Bezistan, po uzoru na pokrivene tržnice kakve postoje u islamskom svetu.
Srušena fontana na Trgu Nikole Pašića

Fontana koja je decenijama bila jedan od simbola Beograda više ne postoji na Trgu Nikole Pašića čija je obnova počela krajem prošlog meseca. I na nju se čekalo bezmalo celu deceniju koliko je prošlo od arhitektonskog konkursa na kojem je izabrano idejno rešenje za rekonstrukciju tri beogradska trga uključujući i Trg Nikole Pašića. Promena vodoskoka, odnosno izgradnja novog svedenijeg bez vrela, okruglog proširenja prema spomeniku Nikoli Pašiću, po ugledu na prvobitnu fontanu biće najveća novina u tom javnog gradskom prostoru od oko 8.200 kvadratnih metara. Projektom obnove nije bilo predviđeno sređivanje spomenika Nikoli Pašiću, ali će i to biti naknadno urađeno. Javnost je o tome obavestio Aleksandar Šapić koji je pre desetak dana izjavio da neće dozvoliti da se rekonstrukcija trga završi, a da spomenik ne bude „adekvatno istretiran”. Oštećenja na postamentu treba sanirati, a skulpturu koja je na trgu postavljena 1998. praktično očistiti.
Konzorcijum sa firmom „Invest gradnja” na čelu izvođač je radova. Ima rok od 210 kalendarskih dana, sedam meseci, da završi rekonstrukciju vrednu 584,3 miliona dinara bez PDV-a, a javnost moli boga da Trg Nikole Pašića ne doživi sudbinu Trga republike.
Подели ову вест


Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.