Успавана Баба Марта на прагу пролећa
За десетак дана званично ће нам стићи пролеће, а ми смо већ данима у пролећном амбијенту. Иза нас је остао најтоплији фебруар од када се температуре мере, а Баба Марта, на срећу многих, није ни мрдала из свог зимског сна.
Минулих дана су лепоту сунчаног окружења кварили само јаки удари ветра, али јуче је и он почео да слаби. И биће све слабији. Мало је понедељак покварила и кратка киша која је утицала и на расположење људи. Биометеоролошка ситуација била је неповољна по хроничне болеснике донела је главобољу, раздражљивост, реуматске болове. Данас ће бити нешто повољнија, али опрезни би требало да буду сви они који имају срчане и респираторне здравствене тегобе.
Кад се време колеба, кад су температуре више од просечних у овим месецима, некима доносе задовољство и добро расположење, а некима су разлог за нерасположење, за умор, узнемиреност, главобољу, па чак и за болове у мишићима…
У сваком случају, требало би повести рачуна и о исхрани да не буде тешка, обилна и масна, одупрети се невољама добрим расположењем, физичком активношћу, редовним спавањем и са што више боравка на отвореном, у природи.
На срећу Београђана, и ваздух у граду је, према општој оцени, добар. На највећем броју мерних места резултати су показали да је квалитет добар, а на неколико је био чак и одличан – на Бежанијској коси, Бановом брду, у Обреновцу и Великим Црљенима, на Ади.
А да нам је пролеће ту негде, показује и цветање на све стране. Процветале су кајсије, углавном, цветају и трешње. Забелело се у воћњацима и, ако не буде неког захлађења и невремена од чега воћари страхују, биће и плода.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


