Селфи – аутопортрет 21. века
Долово – Занимљива поставка колажа селфи фотографија са путовања, интересантних места или лично значајних тренутака, које су грађани слали на позив Народног музеја Панчево, изложена је у галерији „Васица” Дома културе 25. мај у Долову.
Аутори поставке „Селфи – аутопортрет 21. века”, кустоси панчевачког музеја Димитрије Јованов и Светлана Месицки су из позиције историчара уметности и антрополога-етнолога, сагледали феномен аутопортрета, од ексклузивног уметничког кроз историјске епохе, до данас популарног селфија, који је доступан свима захваљујући савременим технологијама. Панои с десетинама различитих аутопортрета житеља Панчева, али и других грађана који су на позив слали своје радове, стизали су на фејсбук, твитер и инстаграм профил панчевачког музеја, док су његови стручњаци понудили и низ занимљивих чињеница у вези са овим савременим феноменом.
Тако посетиоци изложбе јединственог концепта могу сазнати, да теорија историје уметности сматра селфи потомком аутопортрета, а нарочито је занимљив податак да је први направљен фото-апаратом, још далеке 1839. године, да би тек пре десетак година нашао своје место у Оксфордском речнику. Историја још бележи и да жеља да се овековечи сопствени лик није нова, већ сеже далеко у прошлост, а себе су радо сликали и чувени уметници попут Рембранта, Ван Гога, Егона Шилеа, Милене Павловић Барили, Оље Ивањицки…
Овом несвакидашњом поставком свакидашњег мотива, поручују из панчевачког музеја, посетиоци могу да се упознају и са историјатом селфија, његовом разликовањем од аутопортрета, да се информишу о врстама, подврстама, али и о његовој друштвеној, културолошкој и психолошкој димензији. Такође, ово је добра прилика да се нешто више сазна о делу популације која највише прави селфије, али и у којим земљама и ситуацијама су законом забрањени због опасности којима се аутор излаже, као и о другим занимљивостима што прате овај, последњих година, општеприхваћени феномен.
– Аутопортрет је некада представљао уметничко дело које су само појединци могли да направе или поседују. Временом постао је све доступнији, а појавом модерне технологије свако од нас у свом телефону поседује бар неколико оваквих својеврсних аутопортрета. Дошло је време да се и селфи, као специфична врста уметничког дела нађе на једној оваквој јединственој изложби и нама је драго да пре свега Доловци могу да је угосте у својој средини – истакао је Мирослав Првуљ, директор Дома културе „25. мај”, на отварању употпуњеном стиховима инспирисаним управо селфијем за које је млада песникиња из Долова Теодора Радоњин награђене на Фестивалу хумора и сатире „Златна кацига”.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


