Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Поштар уручује отказе

Поштар уручује отказе
Из погона "Јумка" (Фото А. Давинић)

Врање - Руководство врањског "Јумка" јуче је поштом упутило решења о отказу радницима "Конфекције В" који су пропустили три позива да до 19. октобра потпишу анекс уговора о преласку на стални рад у фирму "Замбер" Јанија Саваса, бизнисмена из Енглеске. Тако је од јуче практично без посла остало више од 379 радника, који су одбили да пређу код новог послодавца.
Али радници које предводи АСНС и који штрајкују од 1. октобра - не одустају од протеста док им држава као већински власник "Јумка" не испуни шест захтева. Међутим, заменик генералног директора Горан Трајковић потврдио је да ће радници који не желе да оду у "Замбер" већ данас или сутра добити решења о престанку радног односа.

Поводом најновијих дешавања у "Јумку" саопштењем се огласило Министарство за економију и регионални развој, у којем се наводи да продужења рокова за изјашњавање о прихватању посла у "Замберу" неће бити.

- У овом случају, радници који добију отказ изгубили су право на отпремнине из социјалног програма. Министарство економије неће дозволити да се новац пореских обвезника Србије троши на субвенције и социјалне програме за оне који не желе да живе од свог рада и одбијају сталан и сигуран посао у компанији, која целокупну своју производњу извози и има перспективу - наглашено је у саопштењу.

У "Замберу" кажу да је уговор о раду до сада потписало 149 радника "Конфекције В" и да је још шездесетак конфекционара телефоном изразило спремност да прихвати посао у овој британској фирми. Снежана Величковић, повереник АСНС-а, рекла је да радници не могу да добију отказ јер законито штрајкују и легитимно траже да им се испуне захтеви.

Радници "Конфекције В", међу којима су претежно жене, више од 20 дана протестују у амфитеатру "Јумка". Када су јуче ујутру дошли испред управне зграде да наставе штрајк, радници обезбеђења испрва нису дозволили побуњеним конфекционарима да уђу у амфитеатар, али су убрзо одустали од забране.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.