Четвртак, 04.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Вучић: Зијаде да предузме хитне мере због прогона Срба - потребно више УНМИК-а на КиМ

Вучић: Зијаде да предузме хитне мере због прогона Срба - потребно више УНМИК-а на КиМ
(Фото Танјуг)

Председник Србије Александар Вучић поручио је данас, на седници Савета безбедности у Њујорку, на којој је представљен редовни шестомесечни извештај генералног секретара УН Антониа Гутереша о раду Мисије УН на КиМ, да је неопходно да специјална представница УНМИК-а Каролине Зијаде примени своја овлашћења и надгледа привремене институције самоуправе Приштине, предузме хитне акције у сарадњи са Кфором, као и да буде више, а не мање УНМИК-а на КиМ.

„Али такође да предузме хитне акције у сарадњи са Кфором усмерене ка гарантовању безбедности и људских права свим становницима КиМ”, нагласио је Вучић.

Поручио је да су нам на КиМ хитно потребна решења која значе више УНМИК-а, а не мање.

Он је претходно указао да су Срби били изложени отвореном прогону годинама, а Приштина одбила да испуни и даље своје најважније обавезе из дијалога.

„Та обавеза се односи на потребу успостављања Заједнице српских општина, што је уговорено споразумима из 2013. и 2015. као механизмом заштите појединачних и колективних права Срба у Покрајини, као основе комплетног процеса нормализације и свих других постигнутих споразума”, рекао је Вучић.

Истакао је да је инсистирање Београда на ЗСО без икаквог довођења у питање статуса Косова и Метохије, пошто се ради о институционалном решењу које би предвидело и онемогућило прогон Срба који се спроводи у последњим годинама.

„ЗСО је осмишљена да омогући безбедан живот на терену, економски развој и заштиту елементарних политичких права Срба. Да је ЗСО била успостављена у протеклих 11 година, уверен сам да бисмо имали повољне услове за прави дијалог и историјско помирење између заједница. Међутим, ово је управо оно што они који су власти у Приштини, не желе. Разлог је тај да су вођени примитивном етничком мржњом према Србима, коју користе за распиривање међународних тензија као изговор. Слично је да је то изговор за финализовање прогона и етничког чишћења Срба”, рекао је Вучић.

Зато је, додаје, једини разлог зашто су против формирања ЗСО у складу са споразумима 2013. и 2015. надајући се да ће постепеним укидањем права и стварањем неподношљивих услова за живот и опстанак српског народа, они отићи и напустити Косово и Метохију, при чему би идеја ЗСО била бесмислена.

Како је навео, нажалост очигледно није очигледно у овом извештају.

„Заиста је крајње време да схватимо да становништво на Косово и Метохију не може да се ослони ни на Уједињене нације као на објективног арбитра и некога ко ће да спречи Приштину у лукавом етничком инжењерингу. Бојим се да ће нас то довести до могућности непредвидивих сценарија са огромним последицама. Како би се елиминисала и најмања могућност да дође до таквих дешавања, сматрамо да је неопходно да специјална представница примени своје овлашћења и надгледа привремене институције самоуправе”, поручио је Вучић.

Напоменуо је да док сви говоре и месецима извештавају о ситуацији на Косову кроз погрешну интерпретацију догађаја у Бањској, на терену имамо ситуацију континуираног, отвореног и несанкционисаног прогањања Срба у формално-мирнодопским условима.

„Док се никаква акција не предузима да се то спречи. Савет безбедности је међу ретким телима где можемо да разговарамо отворено о ситуацији на Косову. Право да вам кажем, све мање је прилика да се то учини, зато што представници привремених институција у Приштини уз свесрдну политичку саветодавну и логистичку подршку својих међународних спонзора, правећи мале кораке и намећу као савршен чин нешто што није нормално и што је недопустиво са становишта међународног права, нешто што мора да се мирно прихвати”, рекао је Вучић.

Нагласио је да УН, као последња инстанца и упориште одбране међународног права, не могу да дозволе двосмислену флексибилност у процени драматичних злочина против одређеног становништва, јер тако подривају свој ауторитет.

„Данас су нам потребне снажне и принципијалне УН више него икада, а ситуација на Косову и Метохији добра прилика је за светску организацију да ојача свој међународни ауторитет. Поред инсистирања на јасној осуди и прекиду прогона Срба, Република Србија још једном истиче да је у потпуности посвећена дијалогу Београда и Приштине као једино мирном начину за прелажење ових неспоразума и решавање проблема”, навео је Вучић.

Истиче да доследно одбијање Приштине да примени било који од укупно 52 постигнута политичка договора је додатни доказ да Приштина прогони Србе са јасним предумишљањем.

„Другим речима, ти споразуми су осмишљени и постигнути баш да би се односи између Београда и Приштине могли нормализовати временом и да сви људи током овог политичког процеса могу да живе нормално свој живот у реалности”, нагласио је Вучић.

 

Коментари11
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Tamara
Drago mi je što Vučić otvoreno govori o situaciji na KiM i što se ne libi da svima istinu kaže u lice
Vanja
Medjunarodno pravo treba da se poštuje, medjunarodni sporazumu treba da se poštuju a ne da se i Priština i svet ponašaju kao da oni ne postoje
Mare
Ukidanjem svih oblika prava Kurti pokušava da protera Srbe sa KiM
Milan
Krajnje je vreme da medjunarodna zajednica nešto preduzme i zaštiti Srbe od Kurtijevog režima
Janko
Insistiranje na primeni dogovorenih sporazuma, poput Zajednice srpskih opština, predstavlja ključni korak ka normalizaciji odnosa i sprečavanju daljeg etničkog čišćenja.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.