Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Шабац свечано обележио Дан града

Шабац свечано обележио Дан града
Откривена реплика у бронзи Конака Јеврема Обреновића (Фото М. Мијушковић)

Шабац – Сећањем на 22. април 1867. године, када је османлијска посада предала утврђење поред реке Саве пешадијском капетану српске војске Лазару Цукићу и напустила град, Шабац је јуче низом мaнифестација обележио свој дан. На платоу испред градске управе откривена је макета Конака Јеврема Обреновића, у Градској кући потписана је повеља о братимљењу са словеначком општином Цеље, а на свечаности у Академији струковних студија уручене су традиционалне априлске награде.

Верно пренету реплику резиденцијалног здања Јеврема Обреновића, млађег брата књаза Милоша и обор-кнеза Шабачке нахије, подигнутог од 1822. до 1824, а срушеног после Мајског преврата 1903. и промене династије, заједнички су открили градоначелници Шапца и Цеља др Александар Пајић и Марија Ковач и председник Скупштине града Немања Пајић.

Дело у бронзи рад је академског вајара Владимира Товића, који је, такође, аутор монументалне скулптуре Јеврема Обреновића испред Дома ЈНА у центру града, а идејно решење за постамент дао је архитекта Марко Гавриловић. Обојица су запослени у Школи примењених уметности у Шапцу, која је била и носилац овог пројекта.

У наставку свечаности, у Градској кући, потпис на Повељу о братимљењу Шапца и Цеља ставили су градоначелник др Александар Пајић и жупан четврте по величини словеначке општине Матија Ковач. Две локалне самоуправе свечано су се обавезале да ће подстицати и развијати сарадњу у многим областима и тако доприносити бољем упознавању и промовисању ових градова.

– Велико ми је задовољство да смо баш на Дан града Шапца потписали Повељу о братимљењу. Пријатељство два града датира још из 2012. године, а сада смо интензивирали односе. Највише простора за сарадњу имамо у спорту, култури, привреди и образовању, где и те како можемо да размењујемо искуства – нагласио је Матија Ковач.

У амфитеатру Академије струковних студија, највеће градско признање – Априлска награда, која се додељује у три категорије, ове године уручена је министарки заштите животне средине Ирени Вујовић (укупан развој и промоција града Шапца), новинарки дописништва РТС-а Гордани Мањенчић (развој демократских вредности и поштовање људских права и слобода) и пољопривреднику из села Бела Река Владимиру Добрићу (развој села, пољопривреде и месних заједница као средишта одлучивања људи о побољшању услова свога живота и рада).

Министарки Ирени Вујовић, чији је ресор значајно помогао рекултивацију највеће депоније на простору града, припала је и титула почасног грађанина Шапца.

У вечерњим сатима у Шабачком позоришту организован је концерт ,,195 година пијанизма у Шапцу”. Концерт у част Дана града је окупио неке од најуспешнијих активних пијаниста, бивших и садашњих ученика Музичке школе „Михаило Вукгдраговић”, а омаж је годишњици првих часова клавира Анке Обреновић, пре скоро два века.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.