Шабац свечано обележио Дан града
Шабац – Сећањем на 22. април 1867. године, када је османлијска посада предала утврђење поред реке Саве пешадијском капетану српске војске Лазару Цукићу и напустила град, Шабац је јуче низом мaнифестација обележио свој дан. На платоу испред градске управе откривена је макета Конака Јеврема Обреновића, у Градској кући потписана је повеља о братимљењу са словеначком општином Цеље, а на свечаности у Академији струковних студија уручене су традиционалне априлске награде.
Верно пренету реплику резиденцијалног здања Јеврема Обреновића, млађег брата књаза Милоша и обор-кнеза Шабачке нахије, подигнутог од 1822. до 1824, а срушеног после Мајског преврата 1903. и промене династије, заједнички су открили градоначелници Шапца и Цеља др Александар Пајић и Марија Ковач и председник Скупштине града Немања Пајић.
Дело у бронзи рад је академског вајара Владимира Товића, који је, такође, аутор монументалне скулптуре Јеврема Обреновића испред Дома ЈНА у центру града, а идејно решење за постамент дао је архитекта Марко Гавриловић. Обојица су запослени у Школи примењених уметности у Шапцу, која је била и носилац овог пројекта.
У наставку свечаности, у Градској кући, потпис на Повељу о братимљењу Шапца и Цеља ставили су градоначелник др Александар Пајић и жупан четврте по величини словеначке општине Матија Ковач. Две локалне самоуправе свечано су се обавезале да ће подстицати и развијати сарадњу у многим областима и тако доприносити бољем упознавању и промовисању ових градова.
– Велико ми је задовољство да смо баш на Дан града Шапца потписали Повељу о братимљењу. Пријатељство два града датира још из 2012. године, а сада смо интензивирали односе. Највише простора за сарадњу имамо у спорту, култури, привреди и образовању, где и те како можемо да размењујемо искуства – нагласио је Матија Ковач.
У амфитеатру Академије струковних студија, највеће градско признање – Априлска награда, која се додељује у три категорије, ове године уручена је министарки заштите животне средине Ирени Вујовић (укупан развој и промоција града Шапца), новинарки дописништва РТС-а Гордани Мањенчић (развој демократских вредности и поштовање људских права и слобода) и пољопривреднику из села Бела Река Владимиру Добрићу (развој села, пољопривреде и месних заједница као средишта одлучивања људи о побољшању услова свога живота и рада).
Министарки Ирени Вујовић, чији је ресор значајно помогао рекултивацију највеће депоније на простору града, припала је и титула почасног грађанина Шапца.
У вечерњим сатима у Шабачком позоришту организован је концерт ,,195 година пијанизма у Шапцу”. Концерт у част Дана града је окупио неке од најуспешнијих активних пијаниста, бивших и садашњих ученика Музичке школе „Михаило Вукгдраговић”, а омаж је годишњици првих часова клавира Анке Обреновић, пре скоро два века.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


