Минимална зарада више служи послодавцима
Закони у Србији штите раднике и њихова права, али и обавезује послодавце. Ипак, многи од тих радника данас немају заштитну опрему нити су им радна места ваљано обезбеђена. У прошлој години 42 радника су страдала на послу. Од јануара до марта ове године било је шест смртних случајева, уз четири тешке повреде, са смртним исходом. То су неприхватљиве бројке, сматра Љубисав Орбовић, председник Савеза самосталних синдиката Србије, истичући за „Политику” да су синдикати тражили од државе да се повећа инспекцијска контрола.
– Надлежни су нам поручили да немају довољан број инспектора који би могли да обављају тако учестале надзоре. Најпроблематичније је у сектору грађевинарства – истиче Орбовић.
Будући да Србији недостаје радне снаге, шта мислите о довођењу страних радника? Да ли су синдикати против тога?
– Због дефицита радне снаге код нас радна места се не губе тек тако. У суштини, немамо ништа против доласка странаца, јер и наши радници одлазе у друге земље због већих зарада. Али није прихватљиво да странци долазе и обарају нам цену рада. Нажалост, ти људи се махом не виде на тржишту рада, често раде на „црно”...
Има ли назнака да би ове године можда могло да се преговара о усклађивању минималне зараде двапут у години?
– И ове године ће сигурно бити преговора, али они нису пресудан фактор за одређивање минималне цене рада. Двапут годишње усклађивати минималац је питање инфлације. Ако се доведе у нормалу, онда је довољно годишње одређивање. Дакле, све зависи од инфлације.
Да ли минималац више штити раднике или можда стране инвеститоре које задржавамо не подижући минималац превише?
– Сваке године минимална зарада се подиже, али не до нивоа да заштити раднике. Минимална зарада више служи послодавцима и даје им могућност да планирају своја пословања како би добили јефтинију радну снагу. У Европи је минималац у висини потрошачке корпе, а ми смо једини који имамо и минималну потрошачку корпу. Иако покушавамо да превазиђемо и тај проблем, очито да су обећања послодавцима битнија од захтева синдиката.
Шта је било са укидањем пенала за превремено пензионисање?
–Засад нема разумевања државе. Ти људи су оштећени, јер су изгубили радно место, поготово они који су били пред пензијом, чија су предузећа отишла у стечај или су угашена. Рецимо, многи са 60 година живота су изгубили 20 одсто од пензије. То је страшно, јер у ствари губе две пензије у току године. Обашка то што је врло тешко да се неко запосли у 60. Реч је о неколико десетина хиљада људи.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


