Награда за младог пијанисту са Тајвана
Смедерево – Завршено је једанаесто Међународно пијанистичко такмичење које организује Удружење љубитеља уметничког стваралаштва – УЉУС из Смедерева, како би промовисало младе уметнике широм света. Ове године пријавило се више од 300 такмичара из око 40 земаља, што за организаторе значи успех и препознатљивост.
Свеукупни победник такмичења и добитник награде „Невена Поповић” је млади пијаниста из Тајвана, Цу Хех Хуанг, коме је припала и специјална диплома за изванредно музичко достигнуће. Иначе, главна награда носи име признате професорке клавира Универзитета у Београду, која је од оснивања била сарадница фестивала у Смедереву и нажалост преминула након трећег издања.
Од ове године установљену награду „Андрија Чикић” за најперспективнијег младог уметника до 14 година на равне части поделили су Камила Чоји из Аустралије и Алекса Вељковић из Србије (Београд).
Оба извођача су фасцинирала жири, тешко је било донети одлуку па је одлучено да награду поделе. То и није лоша идеја јер младе уметнике треба мотивисати, а Андрија је својим талентом заслужио да има више добитника, објашњава за „Политику” професорка музике Бранислава Ранитовић, оснивач УЉУС-а и организаторка такмичења.
Младој пијанисткињи из Аустралије припала је и специјална диплома за извођење Шопена, док је Алекса Вељковић добио и специјално признање за уметнички утисак. Ово такмичење има и низ других категорија које су награђене, па су тако признања отишла и у Босну и Херцеговину, Словенију, Тајланд, Америку, Грчку.
О најбољим такмичарима одлучивао је жири састављен од 20 еминентних професора музике из Грузије, Кине, Америке, БиХ, Хрватске, Словеније, Северне Македоније и Србије.
Такмичење се одвијало онлајн, што је постала пракса након вируса корона. Пријављивање је трајало око месец дана, а све композиције су, према пропозицијама, објављиване на сајту УЉУС-а и њиховом јутјуб каналу. Такмичење је отворено за све пијанисте света, без старосних граница, а у протеклој деценији наступило је више од три хиљаде уметника из више од 60 држава света.
– Изузетно сам задовољна одзивом младих уметника и њиховим квалитетом. Стално нам расте број такмичара са свих континената, ове године имали смо и кандидата из Сирије. То нам говори да млади пијанисти у свету већ знају за наше такмичење и да смо добили на значају, неки нам се пријављују поново. Уживо такмичење јесте доживљај, али нам ускраћује број учесника који, реално, не могу да дођу у Смедерево са свих страна света. Онлајн приступ омогућава нам ту ширину и зато ћемо размислити како ћемо наставити идуће године – каже Бранислава Ранитовић.
Новоустановљена награда која носи име Андрије Чикића, младог пијанисте чији је живот сурово прекинут 3. маја у београдској ОШ „Владислав Рибникар”, важно је признање и подстрек за младе уметнике до 14 година. Зато се УЉУС и определио за такву награду, а уједно и да очува сећање на Андрију, који је 2019. године као десетогодишњак учествовао на Међународном пијанистичком такмичењу у Смедереву. Извођењем Бургмилерове „Етиде” очарао је публику и жири и освојио специјалну награду за извођење те мелодије, а потом наступио на концерту победника у Београду.
Да нису заборавили Андрију Чикића, УЉУС и професорка Ранитовић прошле године показали су организацијом „Концерта сећања” у Смедереву, коме су поред бројне публике, присуствовали и родитељи дечака, као и млади Смедеревац Алекса Ивић, који је иницирао петицију да се установи награда за младе пијанисте са именом Андрије Чикића, што је уродило плодом и од прошле године се додељује у организацији Коларчеве задужбине.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


