Нема говора о приватизацији, реформе ће ојачати ЕПС
Геополитичке промене и изазови, недавна енергетска криза, декарбонизација и потреба за већим коришћењем обновљивих извора енергије утичу на енергетски сектор глобално и наметнули су нови реалитет, а компаније се суочавају са кључним темама које се тичу енергетског суверенитета и енергетске сигурности, Зелене агенде... „Електропривреда Србије” (ЕПС) није изоловано острво и спремна је да се промени. Зато је и постављен јасан циљ недавно усвојеног плана трансформације, а то је успешнији, профитабилнији и боље организован ЕПС. Нема говора о приватизацији, иако неки упорно намећу ту тему, држава остаје власник наше највеће енергетске компаније, нема отпуштања и вишкова запослених – каже у интервјуу за „Политику” Душан Живковић, генерални директор ЕПС АД.
Шта подразумева план трансформације?
Са планом трансформације коначно може да почне и реформа ЕПС-а о којој се прича двадесет година. Биће то конкретне структурне, финансијске и оперативне промене које треба да унапреде нашу компанију. Циљ је да будемо гарант енергетске стабилности, тржишно оријентисана компанија која константно унапређује квалитет услуга, положај радника и остварује циљеве Зелене агенде. ЕПС има потенцијал и снагу да парира европским енергетским компанијама. Препознати су делови система на којима је потребан интензивнији рад, а то су пре свега инвестиције јер је пред нама значајан циклус инвестиција на који се дуго чекало, а неопходно је ефикасније управљање пројектима. Дигитализација је наша реалност и један од приоритета је унапређење дигитализације процеса услуга. Такође, неопходно је и боље управљање људским ресурсима и томе ће бити посвећена додатна пажња.
Било је речи о томе да су ових дана испадали блокови и да је ЕПС био принуђен да увози струју, има ли проблема у производњи и зато се увози?
У току је сезона ремонта термоблокова и повремено заустављање блока током враћања у погон после ремонта није никаква хаварија, већ погонски догађај током оптимизације параметара како би се подесили системи. Производња угља и електричне енергије је стабилна, депоније угља су добро попуњење са више од 1,65 милиона тона угља, акумулације су на нивоу 532 гигават-сата (GWh). Производња угља је на већем нивоу него прошле године, као и производња откривке. А то што увозимо струју, сада је компанијска политика профитабилности и тржишног пословања и активног учешћа на тржишту електричне енергије. ЕПС се понаша тржишно и реагујемо на промене на тржишту, а циљ је профит. Прошлог викенда, а и у сунчаним данима цена на берзи је ишла од минус 10, па до пет и 10 евра по мегават-сату (МWh), тада чувамо сопствени ресурс и долазимо до повољније електричне енергије коју касније можемо пласирати у неким другим тренуцима када је значајно скупља. Увече буде и 200 евра по МWh. Поставља се питање зашто не бисмо куповали струју преко дана када је због сунца она у минусу?! Зашто не бисмо оптимално користили ресурсе и чували их? Најбољи доказ је податак да је ЕПС од почетка године на основу разлике продаја-куповина на слободном тржишту остварио профит од 38,3 милиона евра.
Када ће бити спроведен план трансформације, који је рок?
На основу до сада усвојеног и урађеног, очекујемо да се све имплементира у наредних 18 до максимум 24 месеца.
Чему да се надају запослени, годинама се прича да има вишка запослених?
Нема отпуштања, напротив, у неким деловима биће потребни и додатни кадрови. Запослени немају ниједан разлог за бригу. Уз њихову подршку и активно учешће у променама, створићемо услове за један значајно бољи ЕПС, за све, и грађане, привреду, запослене. Извесно је да ће бити потреба за преквалификацијама, али ништа се не решава преко ноћи, нити преко колена.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


