Медведев: Свету су неопходне промене
Свету су неопходне промене, како на политичком тако и на економском плану, изјавио је јуче руски председник Дмитриј Медведев, обраћајући се члановима Савета Федерације (Горњег дома руског парламента). „Поуке грешака и криза током 2008. указале су свим одговорним нацијама да је време за деловање и да је неопходно радикално мењати политичке и економске системе“, истакао је шеф руске државе.
Било је то прво обраћање Медведева парламенту и другим структурама највише власти у земљи од ступања на председничку дужност 7. маја. Иначе, овакво обраћање сматра се програмским документом, и у њему су назначене основне смернице којима би руско друштво требало да се руководи у наредном периоду.
Осврћући се на многе теме, па тако и оне из сфере спољне политике, Медведев је посебно истакао да је његова земља спремна да сарађује са свим релевантним факторима у свету али, искључиво, на равноправној основи. Медведев ни овај пут није пропустио прилику да за финансијске недаће које тренутно потресају светску економију оптужи САД.
„Светска финансијска криза почела је као ванредни догађај од локалног значаја. Али с обзиром на чињеницу да је америчко тржиште повезано са свим светским тржиштима, а при томе важи и за најмоћније, оно је са собом на ту стрмоглаву линију повукло финансијска тржишта широм планете“, истакао је руски председник додавши: „Светом не може да се управља из једне престонице. Онај ко то не жели да схвати само ће узроковати нове проблеме и себи и другима.“
Говорећи о проблемима међународне безбедности, Медведев се заложио за, како је навео, установљавање универзалних дипломатских инструмената и метода за регулисање међународних криза. „Неопходно је створити механизме који би блокирали евентуална погрешна, егоистична или, једноставно, опасна решења, којима су склоне поједине државе“, сматра руски шеф државе навевши као пример случај напада Грузије на Јужну Осетију и Абхазију, што је „довело у сумњу ефикасност међународних институција за очување безбедности“.
С тим у вези, Медведев је истакао да ће улазак бродова НАТО-а у Црно море, после конфликта на Кавказу, и убрзање размештања америчке противракетне одбране у Европи само изазвати одговарајуће противмере од стране Русије. „Локална авантура режима у Тбилисију изазвала је напетост далеко од региона, по целој Европи, целом свету и фактички дестабилизовала основе глобалног поретка“, изјавио је руски председник.
Према мишљењу аналитичара, обраћање Дмитирија Медведева показало се као истински револуционарно. Он се у говору заложио за успостављање новог светског поретка, без водеће улоге САД, обећао је да ће у Калињинградској области, у знак одговора на инсталирање америчких ракетних система у Пољској и Чешкој разместити нове руске противракетне системе „искандер“.
Интересантно је, међутим, да је обраћање Медведева Савету Федерације у више наврата одлагано да би било реализовано управо на дан када су у САД окончани председнички избори на којима је убедљиво тријумфовао представник демократа – Барак Обама. Медведевљева порука могла би зато да се протумачи и као прво (индиректно) обраћање новом америчком шефу државе, али и администрацији Џорџа Буша која одбројава своје последње дане у Вашингтону.
С. Самарџија
------------------------------------------------------------
Председник Русијеза дужи мандат
Москва – Председник Русије Дмитриј Медведев предложио је јуче да се мандат председника Русије повећа са четири на шест година, а посланика парламента са четири на пет година.
Обраћајући се нацији, односно посланицима парламента и највишем државном руководству, Медведев је предложио и већу контролу рада извршне власти од стране парламента.
По његовим речима, влада би требало да има обавезу да једном годишње поднесе извештај о раду, као и о питањима које је непосредно поставио парламент.
Те измене би требало да буду унете у Устав, рекао је Медведев. Али, навео је да није реч о уставној реформи већ о „кориговању” које неће променити политичку и правну суштину постојећег Устава.
Предлог руског председника Дмитрија Медведева о продужењу председничког мандата не односи се на његов садашњи мандат, објаснила је јуче представница Кремља Лариса Бричева.„Када је реч о мандатима председника Руске Федерације и Државне думе, никакве промене дужине мандата неће важити за садашњег председника и садашњу Думу”, рекла је Бричева.
Бета и Танјуг
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


