Забранити фашистичке симболе
Поводом Светског дана борбе против фашизма, ксенофобије и антисемитизма јуче је у Јеврејској општини Србије одржанасвечана академија на којој је затражено од државе да забрани истицање фашистичких симбола.
– Тражимо од државе да спречи сваку појаву ксенофобије, фашизма и антисемитизма – рекао је на почетку скупа Александар Лебл, председник Комисије за праћење појава антисемитизма при Савезу јеврејских општина. Он је истакао да је скуп организован у знак сећања не само на јеврејске, него и на српске, ромске и све друге жртве нацизма и фашизма.
Лебл је апеловао на надлежне да се законом забрани организовање фашистичких манифестација, као и истицање и употреба њихових симбола и додао да ће први пут ове године један школски час, данас, у школама широм Србије бити посвећен сећању на жртве холокаустаи борбу против фашизма.
Он је подсетио да је јуче такође обележено70 година од Кристалне ноћи када су нацисти у Немачкој и Аустрији извршили погром над Јеврејима. Између 9. и 10. новембра 1938. године спаљено је на стотине синагога, уништено је око 7.500 предузећа а велики број Јевреја је убијено или депортовано у логоре.
Ранко Бугарчић, представник Савеза антифашиста Србије, истакао је потребу упознавања младих са злочинима фашизма и с борбом „наших народа” против фашизма.
Међу говорницима био је и Мирослав Рибнер, који је преживео холокауст. Он је подсетио на учешће Јевреја у Народноослободилачкој борби, као и на чињеницу да је велики број њих дао живот за ослобођење.
У знак сећања на све жртве холокауста у синагоги Сукат Шалом синоћ у 19 часова упаљена су сва светла, у исто време кад и у синагогама широм света, под паролом „Сложно и заједно”.
Осим свечаном академијом у Јеврејској општини Београда, Дан борбе против фашизма и антисемитизма јуче су Београду обележили иактивисти Социјалдемократске уније и невладина организација „Жене у црном”. Код ресторана „Руски цар” и дуж Кнез-Михаилове улице грађанима су делили пропагандни материјал у виду кутије за таблете „антифашизам”, са упутством за борбу против фашизма, извештава Танјуг.
Председник СДУ Жарко Кораћ рекао је да је обележавање овог дана опомена да се фашистичке појаве у друштву морају препознати на време, како се такав злочин никада више не би поновио.
Последњих неколико година невладине организације у Србији, које се боре за заштиту људских права и негују антифашистичке тековине, указивале су на појачане тенденције изражавања мржње према људима друге нације и вере, сексуалног опредељења, појаве дискриминације, ксенофобије и мизогоније тражећи да им се друштво организовано супротстави, наводи Танјуг.
У организацији Градског одбора ДС-а, представници Демократске омладине Новог Сада су, поводом Светског дана борбе против фашизма и антисемитизма, на Тргу слободе разговарали с грађанима о тој теми и делили пригодне летке, извештава Бета.
Настављајући у петак започет програм обележавања тог датума, Лига социјалдемократа Војводине је јуче, посредством своје омладине, делила антифашистичке флајере на углу улица Змај-Јовине и Дунавске, а у тој акцији учествовао је и председник Градског одбора те странке и председник Скупштине града Александар Јовановић.
Поред ових манифестација, како преноси Бета, током викенда су у Новом Саду организоване антифашистичке трибине на којима су говорили историчари, публицисти и представници странака.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


