Субота, 06.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Велика Британија пада у хаос, Илон Маск најављује грађански рат

Велика Британија пада у хаос, Илон Маск најављује грађански рат
EPA/NIGEL RODDIS

Велику Британију потресају велики нереди након што су три девојчице убијене, а осморо деце и двоје одраслих рањено у нападу ножем у Саутпорту. Након скривања од јавности сазнало се да је починилац Аксел Муганва Рудакубана, седамнаестогодишњак рођен у тој земљи од родитеља из Руанде.

Тамошња јавност, међутим, додатно је узнемирена гласинама да је убица мигрант из Сирије који је у Велику Британију дошао чамцем и извео терористички напад. Полиција је демантовала да се ради о терористичком акту.

Убиства су изазвала протесте грађана против миграната, све је убрзо прерасло у нереде широм земље, па су тако сукоби полиције и демонстраната захватили Ливерпул, Нотингем, Лидс, Бристол, Тамворт, Ротерхам, Стоук-он-Трент, Блекпул, Хул и Белфаст у Северној Ирској.

На протестима су се могле чути антиимигранстке и антиисламске пароле, а потом су употребљена и пиротехничка средства у нападу на објекте у којима се налазе мигранти. То је довело до великих сукоба са полицијом, хиљадама повређених и неколико стотина ухапшених.

Из канцеларије премијера Кира Стармера саопштено је да Влада Велике Британије подржава полицију да предузме све неопходне мере како би улице биле безбедне.

Министарка унутрашњих послова Ивет Купер је упозорила да ће они који су умешани у криминални неред и насилничко понашање на улицама морати да плате цену и да ће се суочити са најоштријим могућим казнама.

- Полицији смо јасно дали до знања да имају нашу пуну подршку у предузимању најснажнијих могућих мера против починитеља, укључујући осигуравање више тужитеља, довољно затворских места, као и да судови буду спремни да реагују - рекла је министарка унутрашњих послова Ивет Купер.

Оптужили Русију

Ричард Дирлав, бивши директор обавештајне службе МИ6, тврди да Русија покушава да подстакне протесте ширењем лажних информација да је починилац напада у Саутпорту био мигрант. Он је додао да лажне вести шири веб страница Channel3Now, која је наводно повезана са Русијом. Страница Channel3Now на X има око 3.000 пратилаца.

Руска амбасада у Лондону је одбацила оптужбе, назвавши те тврдње „предвидљивим обмањивањем“, додајући да је Дирлав био међу онима који су помогли да се дестабилизују „целокупне земље и региони, изазивајући невиђене приливе миграната.“

Мигранти у Великој Британији

Велика Британија се већ годинама бори са приливом миграната.

Према званичним подацима, нето миграција у земљу до јуна 2023. у претходних 12 месеци износила је 685.000 људи, при чему су пет највећих националности ван ЕУ биле Индијци 253.000, Нигеријци 141.000, Кинези 89.000, Пакистанци 55.000 и Украјинци 35.000.

Илон Макс

Амерички милијардер и директор компанија Тесла и Спејс-Икс Илин Маск пише да је неизбежан грађански рат у Великој Британији.

- Грађански рат је неизбежан - поручио је Макс на друштвеној мрежи Икс.

Коментари17
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Dragan Pik-lon
Teorije zavere i pogresne informacije mogu da uruse mir i u takoj drzavi kao sto je Britanija.Naime ova tri deteta nije izbo izbeglica niti muslimanski terorista nego cistokrvni(ludi)Britanac.
fensi denser
britanac kao što su i halid i radovan čistokrvni nemci - dečak ubica Rudakubana je poreklom iz Ruande, ako je ruanda engleska ili vels ili škotska ili irska onda sam ja čistokrvni vizantijac - rimljanin
Milovan
Rusi krivi.?? Ha ha ha
Iznogud
Engleska je izuzetno ozbiljna zemlja, moji dame i gospodo. Raspirujete emocije koje razumem, ali mislite li da Engleska ne zna sta radi? Osvrnite se malo u istoriju, pa cete videti.
Jasnić Slaviša
Dosta su drugome jama iskopali red je sada jednu i za sebe da iskopaju. Ali sada bi EU trebalo da ih upozori bez preterane upotrebe sile mislim dok kopaju sebi jamu.
PetarVonZemun
Ilon Mask ne najavljuje ništa jer ga u politici niko ni za šta ne zarezuje. Vizionar i genijalac u tehnologiji se samo čudom čudi što se dogadja u svetu, koji bi trebao da radi sebi u korist, a ne uvek sam protiv sebe.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.