Недеља, 05.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Цане одустао, Тодорић заинтересован

Подгорица – Представници хрватске фирме „Агрокора”, чији је власник Ивица Тодорић, спремни су да са Владом Црне Горе, уколико их она позове, разговарају о приватизацији подгоричког „Дуванкомерца”.

Ова компанија је доставила понуду за куповину целокупног акцијског капитала „Дуванкомерца”, али је Тендерска комисија то одбацила и предложила Савету за приватизацију да закључи уговор са београдском компанијом „Футура плус” Станка Суботића. Међутим, Суботићева фирма је одустала од понуде због, како су објаснили, глобалне економске кризе.

„После детаљне анализе показатеља ефеката глобалне кризе на тржиште региона констатовано је да ’Футура’ не може да се прихвати амбициозног подухвата даљег развијања и улагања у ’Дуванкомерцу’” – казали су из ове београдске компаније. „Футура плус” је за подгоричку фирму нудила 2,1 милион евра, а била је спремна и да преузме дугове „Дуванкомерца” према Дуванском комбинату Подгорица, који износе 6,19 милиона. „Агрокор” је на тендеру понудио 6,5 милиона евра за куповину целокупног акцијског капитала „Дуванкомерца”, али је тражио отпис његових дугова.

Након објављивања информације о одустајању „Футуре”, радници подгоричког Дуванског комбината најавили су да ће протестовати са породицама испред зграде владе, уколико не буде решен проблем приватизације „Дуванкомерца”, покренута производња и исплаћени дугови запосленима. Председник Синдиката ДКП-а Небојша Станковић саопштио је јуче новинарима да су радници огорчени због одустајања београдске компаније, иако су победили на тендеру. Станковић је за пропаст тендера оптужио Тендерску комисију, „јер током приватизационог поступка нису водили рачуна о интересима радника”.

„Огорчени смо и незадовољни радом Тендерске комисије и њеног председника Милутина Симовића, који су инертним односом довели до границе беде 800 радника ДКП-а и тиме продужили агонију њихових породица” – рекао је Станковић. Они због тога „сумњају и у правилност вредновања понуда и позивају Тендерску комисију да, уколико је то законски могуће, обнови преговоре са Агрокором”. Станковић сматра да „Футура плус”, након одустајања од куповине „Дуванкомерца”, не сме бити третирана као потенцијални партнер у свим будућим тендерима за продају делова ДКП-а.

Радници ДКП-а штрајковали су крајем септембра, захтевајући потписивање колективног уговора, хитну приватизацију „Дуванкомерца” и покретање производње. Након неколико састанака са представницима управе ДКП-а и владе, колективни уговор је потписан 21. октобра, а радници су прекинули штрајк.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.