Неуспех САД и ЕУ да зауставе инвазију на Либан
Израелски оперативци који су се инфилтрирали у редове Хезболаха открили су позицију лидера либанског покрета Хасана Насралаха после чега је он и убијен. У Техерану су знали за план да се убије Насралах и зато је ајатолах Али Хаменеи послао изасланика да позове Насралаха да дође у Иран. Све се то дешавало само неколико дана пред убиство Насралаха, тврди један високи ирански званичник.
Насралах ће бити сахрањен данас, пренео је ирански портал „Сабрин њуз”, цитирајући неименовани специјални извор. Портал није објавио детаље о времену и месту сахране, како је навео, мученика Насралаха, који је убијен у циљаном израелском ваздушном удару на стамбена подручја Бејрута прошлог петка.
Како је објавила агенција ИРНА, премијер Израела Бенјамин Нетанјаху, уз подршку Сједињених Држава је дао налог док је био у седишту УН у Њујорку да се убије вођа Хезболаха. Након тог налога, израелски ратни авиони су бацили бомбе разбијаче бункера које су им испоручиле САД на густо насељена подручја Бејрута, убивши Насралаха и десетине цивила.
Прекјуче је убијен и Насралахов зет Хасан Џафар Касир, у израелском ваздушном нападу на резиденцију у главном граду Сирије Дамаску, саопштила је Сиријска опсерваторија за људска права са седиштем у Великој Британији. У саопштењу се наводи да је у израелском нападу погођен први спрат троспратнице коју посећују вође Хезболаха и Корпуса иранске револуционарне гарде, и да су погинуле три особе, два држављанина Либана и један Сиријац, а да је повређено најмање четворо људи.
Високи представник Европске уније за спољну политику и безбедност Ђузеп Борељ изјавио је јуче да су САД и ЕУ учиниле заједнички напор да зауставе инвазију на Либан, али да захтев међународне заједнице није саслушан. „Надали смо се да неће бити инвазије на Либан, а она се дешава. Влада израелског премијера Бенјамина Нетанјахуа није слушала ниједан глас, Хезболах је бомбардовао Израел и натерао 600.000 људи да се расељава. Али истина је да захтев међународне заједнице да нема инвазије на Либан није саслушан, баш као што није саслушан захтев да се не улази у градове Газе. Срж проблема је рат у Гази”, упозорио је Борељ у интервјуу за шпанску РТВЕ и још једном позвао на примирје.
Према његовим речима, велики проблем је недостатак јединства у ЕУ. Борељ је одбацио критике на рачун генералног секретара УН Антонија Гутереса, кога је Израел прогласио персоном нон грата.
Израелски напади на Либан су и јуче настављени. Израелска војска (ИДФ) позвала је становнике 25 села и градова на југу Либана да се одмах евакуишу. На списку места налази се и Набатијех, један од највећих градова на југу Либана, пренео је „Тајмс ов Израел”. Савет безбедности Уједињених нација одржао је јуче хитну седницу на захтев Израела и Француске на којој су многе чланице оштро критиковале Израел због убијања палестинских цивила и масовних уништења у Гази, као и цивилних жртава у Либану. Ипак, то тело УН остало је подељено када се ради о проценама узрока ескалације насиља и мало је вероватно да ће осудити Иран, а да уједно не осуде и акције Израела, преноси Глас Америке.
Бивши британски премијер Тони Блер сматра да би требало довести трећу страну која би управљала Газом како би се окончао рат на том подручју. Он је изразио подршку рату Израела против Хезболаха. У време када је Блер био британски премијер током рата између Израела и Хезболаха 2006, подржао је Израел и успротивио се позивима из сопствене владе о увођењу ембарга, преноси „Политико”.
Настављени су и напади на територију Израела. ИДФ је саопштио да је из Либана на север Израела лансирано више од 50 ракета и два дрона.
Западне земље су направиле планове о евакуацији својих грађана из Либана, али до сада још ниједна земља није предузела војну евакуацију већих размера, иако неке изнајмљују авионе, пошто је аеродром у Бејруту и даље отворен, пренео је Ројтерс.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


