Полицијски пут свиле
Андријана Степановић и Небојша Ђукановић, полицијски службеници ПС Стари град из Београда, били су прошлог месеца део српског тима који је први пут у Кини патролирао заједно са кинеским колегама.
Ови млади полицајци истичу за „Политику” да је боравак и рад у великој земљи у источној Азији за њих било драгоцено животно и професионално искуство.
На позив Министарства јавне безбедности Кине, шест полицајаца из Србије дошло је у септембру у ту земљу на једномесечну заједничку патролну мисију. Према споразуму између две стране који је потписан у мају 2019. године, српска полиција сарађује са кинеским колегама како би испунила безбедносне захтеве Срба у Кини и заједнички створила безбедно туристичко окружење. Министарство јавне безбедности Кине је током 2019. и 2023. године на позив српске стране упутило полицијске тимове у нашу земљу да врше заједничке патроле.
Андријана Степановић и Небојша Ђукановић почетак патролирања започели су на острву Сања, провинција Хајнан, где су и провели највећи део боравка у земљи.
„Памтимо то острво по прелепим моментима и колегама са којима смо остварили лепе контакте и пријатељства за цео живот”, каже Андријана Степановић.
Током патролне мисије боравили су и у другим градовима: Ханџу, Хуџу и Лишу. Како истиче ова полицајка, сусретали су се са многим новим стварима, као што је технологија и роботика, која је саставни део живота Кинеза и рада полицијских службеника.
„Напоменула бих и да сам била једина жена у мом тиму и имала сам велико поштовање и од наших и од кинеских колега”, додаје Андријана.
Наши полицајци у Кини су свакодневно обилазили различита места од културног и историјског значаја, као и тамошње полицијске станице и управе за које кажу да су модерно уређене.
„Кинески грађани су нас увек срдачно поздрављали и желели су да се фотографишу са нама. Приликом патролирања на улицама, деца су нам масовно прилазила и желела су да се фотографишу, и то је било предивно и тиме смо посебно били пријатно изненађени и одушевљени”, каже наша саговорница.
Посетили су и град Гванжу, када су припадници Специјалне антитерористичке јединице (САЈ) заједно са кинеским колегама изводили показну вежбу, а осим патролирања на улици, били су и са речном патролом.
„Научили смо и видели многе појединости које се односе на делокруг нашег и њиховог рада. Првенствено, то су методе и технике које они примењују приликом обављања полицијског посла, што нам је од великог значаја у даљем раду”, закључује Андријана Степановић.
Небојша Ђукановић каже да је рад у Кини за њега био прилика да се упозна са културом, традицијом и обичајима земље о којој је много слушао. С друге стране, равноправно је, раме уз раме, са колегама из једне од највећих светских сила обављао радне задатке.
Он истиче да су у граду Сања имали бројне заједничке превентивне активности – разговарали су, између осталог, са туристима и локалним становништвом.
„Колеге из кинеске полиције едуковали су грађане на тему превенције кривичних дела и прекршаја, а које се пре свега односе на преваре преко интернета, што на овој територији представља највећи безбедносни ризик. Трудили смо се да се што више информишемо о томе”, додаје Ђукановић.
Током патролне мисије у граду Сања, доста времена посветили су посетиоцима плажа давајући им упутства о безбедном понашању на купалиштима.
„У граду Ханџу смо наставили наше заједничко патролирање на најпознатијим туристичким атракцијама где смо промовисали полицијску професију. Потом смо прешли у град Лишу. Ту смо посетили пословне просторе страних компанија и приметили смо и производе пореклом из Србије”, каже Ђукановић.
Биро за имиграцију, команда SWАТ-а, тржни и спортски центри, паркови, бројне пешачке зоне и железничка станица… само су неке од локација које су обишли.
„Поред чињенице да су изузетно дисциплиновани и озбиљни професионалци, колеге из Министарства јавне безбедности Кине су пре свега добри и срдачни људи. Кад год нам је била потребна професионална или лична помоћ, они су нам помогли и све благовремено решили”, истиче Ђукановић.
Напомиње да кинески полицајци посебну пажњу, поред дисциплине, придају одговорности и моралу полицијских службеника.
„Научили смо да се употребом јефтине и ефикасне технологије, специјализоване за обављање полицијских послова, умногоме може олакшати функционисање службе”, каже Ђукановић.
Он додаје да су у кинеским полицијским станицама постављени панои са афирмативним порукама и идејама које им указују како је потребно да поштују закон, да лојално служе својој земљи и да буду прави сервис грађана.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


