Директори фантомских предузећа
Грачаница – Чак 10 од 12 новоименованих директора јавних предузећа, која су у надлежности Скупштине града Приштине, сада са седиштем у Грачаници, биће на челу фирми које од 1999. године заправо уопште не раде. Ипак, плате директора у тим предузећима износе између 70.000 и 80.000 динара.
Међу њима је и Крста Митић, инжењер машинства из Грачанице, који је 18. новембра именован за директора „Термокоса”, градске топлане, која је до 1999. грејала станове у Приштини. Тада су власт у „Термокосу” у Приштини преузели Албанци, а српско руководство преселило се у село где централног грејања, наравно, нема. Па, ипак у предузећу које је задржало стари назив, са пуним радним временом, запослено је неколико десетина радника који уз плату примају и такозвани косовски додатак, а плата директора је, како сазнајемо, 71.000 динара.
За директора регионалног водовода са седиштем у Грачаници именован је Синиша Трајковић, инжењер електротехнике из Кузмина (места које и не припада Приштини). Ни ово јавно предузеће у послератном периоду нема „власт” на овој територији, па су за поправку кварова и ремонте задужени Албанци и неколицина Срба који раде у „Водоводу Приштина” у самом граду и просторијама у близини Грачанице, које су овом предузећу припадале и пре 1999. године. Из буџета Србије се и у ово јавно предузеће месечно слива око 30.000 динара по раднику.
Бојан Миладиновић, из Доње Брњице, нови је директор јавног предузећа „за приказивање и дистрибуцију филмова”, а његова функција мештанима није позната, јер у последњих девет година у Грачаници није приказан ниједан филм.
Доста полемика међу локалним становништвом изазвало је именовање Горана Јоргића, економско-трговинског техничара и власника продавнице у Грачаници, за директора Културно-просветне заједнице.
На подручју некадашње општине Приштина, али са смањеним надлежностима сада раде само Јавно-комунално предузеће и Градско саобраћајно предузеће, које је превози само ученике.
За директора Јавног комуналног предузећа именован је Драган Станковић, инжењер организационих наука. Радници овог предузећа из предратног периода преквалификовани су за послове у канцеларијама, а као „физикалци” сезонски су упошљавају махом Роми, који чисте реке и односе смеће помоћу два трактора, јер друге механизације нема.
Прање улица и уређивање паркова за мештане Грачанице је давно прошло време, пошто ово предузеће нема ни камионе за прање улица. То што у региону Приштине већ девет година нема спортских дешавања (осим сеоских фудбалских утакмица, није била препрека да ново општинско руководство именује чланове управног и надзорног одбора Маркетинг спорта, предузећа које би требало да организује спортска дешавања и да афирмише спорт. Сада смењени директор Дома културе у Грачаници Срећко Тодоровић, који је на ту дужност постављен пре 13 година, успео је за време свог мандата само да реновира зграду Дома, уреди парк испред ове установе, али и да прошири породични бизнис. На ту дужност сада је именован Златко Стојановић, бивши директор ансамбла Венац из Приштине, чија супруга Гордана Ђорић годинама води НВО Удружење жена „Авенија” у Лапљем Селу код Приштине.
Љубитељи књига у региону Приштине последњих година новим издањима нису имали где да се снабдевају. Директора Народне библиотеке у Приштини, наравно са седиштем у Грачаници, Жику Костића сада ће заменити Предраг Лазић из Чаглавице за кога многи сматрају да једини од 12 постављених директора заслужује на основу искуства и образовања то радно место. Ипак, не зна се где ће му бити канцеларије, с обзиром на то да је библиотека, која се сада води као градска, до 1999. године радила као „сеоска библиотека”.
Ретко ко у Грачаници зна да у овом региону постоји и Позориште младих са дечијим и луткарским сценама. Но ипак и ту је изабрано ново руководство.
Готово сви новопостављени кадрови на водећим функцијама у јавним предузећима као и у надзорним и управним одборима су из Српске радикалне странке, која сада држи власт у Скупштини Приштине, док је већина смењених на ту дужност постављена у време када је Приштину водила Социјалистичка партија Србије.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


