Упала плућа може бити и опасна по живот
У Србији је због упале плућа током прошле сезоне респираторних инфекција на болничко лечење примљено више од 15.000 пацијената, док је у примарној здравственој заштити регистровано 28.306 првих посета пацијената код којих je пнеумонија постављена као дијагноза, показују подаци Института за јавно здравље Србије „Батут”, саопштио је Форум пацијената Србије. У свету се јуче обележен Светски дан борбе против упале плућа, а из Форума пацијената Србије поручују да желе да подигну свест и укажу на важност очувања респираторног здравља. „Пнеумонија или народски речено упала плућа може бити блага, али и опасна по живот. Лош квалитет ваздуха, погрешне животне навике, пушење, дуготрајан боравак у затвореном простору, ослабљен имунитет, вирусне и бактеријске инфекције, све то може да наруши здравље плућа”, наведено је у саопштењу.
Како наводе, високоризичне групе нису упознате са чињеницом да се компликације могу спречити вакцином која је доступна о трошку осигурања за старије и хроничне пацијенте који су у високом ризику. „Будући да је вакцина бесплатна, а није обавезна за њих, користимо прилику да још једном апелујемо на пацијенте да се консултују са лекарима, слушају препоруке стручњака и заштите се. Од посебне је важности да се старији људи вакцинишу, јер пнеумококна болест нема сезону, могу је добити док чувају унуке. Млађе особе могу лакше да преброде упалу плућа, али за ризичну популацију исходи могу да буду драматично озбиљнији”, каже председница Форума пацијената Србије Ана Келер, пренео је Танјуг.
Акутне респираторне инфекције убрајају се међу најчешће и најсмртоносније инфекције савременог човека, а одрасле особе су у повећаном ризику од респираторних инфекција, од њих три до пет пута годишње просечно оболе старији од 65 година, а деца много чешће.
Упала плућа је у начелу болест која се лако лечи, али у пет до 10 одсто случајева пнеумонија може да буде праћена тешким компликацијама, рекао је директор Клинике за пулмологију УКЦ Србије Михаило Стјепановић.
Он додаје да је најчешћи узрочник бактеријских инфекција бактерија пнеумокок, једна од највећих „убица” на свету, која се данас може превенирати вакцинацијом. „Вакцина је у Србији уведена још 2017. године у календар обавезних вакцинација за децу, а на терет здравственог осигурања она је доступна и за одрасле особе старије од 65 година, као и за хроничне пацијенте који су у високом ризику. За ову категорију болесника вакцина је такође бесплатна. Сви ови пацијенти су у великом ризику да тешко оболе од пнеумококне болести, а последице могу бити озбиљне, попут сепсе и менингитиса. Зато је важно да се говори о превенцији у виду имунизације”, истакао је Стјепановић.
Наглашава да у свету, где је вакцинација против пнеумокока уведена и примењује се дуже него код нас, за 70 одсто регистровано мање бактеријских упала плућа.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


