Афричка куга свиња у Рачи
У општини Рача забележен је нови случај афричке куге свиња. Решењем Управе за ветерину Министарства пољопривреде подручје полупречника најмање три километра око жаришта заразе у насељеном месту Доња Рача проглашено је зараженим подручјем. Обухвата насељена места Доња Рача, Рача, Мирашевац и Вучић, саопштила је општина Рача.
Како се наводи, наложено је предузимање превентивних мера као што су забрана транспорта и трговине, одржавање изложби, сајмова и сточних пијаца. Премештање и клање домаћих свиња са фарми и мини-фарми може да се спроводи најраније 15 дана после обављене дезинфекције у дворишту последњег случаја, 9. новембра 2024. године, уз претходни преглед животиња.
Такође, забрањује се транспорт и трговина и других животиња без одобрења ветеринарског инспектора.
– У сваком домаћинству које гаји свиње поставити основне дезинфекционе баријере због спречавања ширења болести. Забрањено је било какво клање домаћих свиња у домаћинствима без претходног прегледа у зараженом и угроженом подручју – наводи се у саопштењу.
Истиче се да је дозвољено клање домаћих свиња за сопствене потребе на газдинству, након обављеног лабораторијског прегледа. Власници морају да обавесте ветеринарску станицу 48 сати пре клања домаћих свиња да би се благовремено спровело узорковање и преглед. До укидања решења забрањено је држање свиња на отвореном.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


