Субота, 13.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
Градоначелник Драгослав Павловић о сто дана нове нишке власти

Много је обавеза пред нама

Много је обавеза пред нама
(Фото прес служба града Ниша)

Ниш – Поводом 100 дана од конституисања нове Скупштине града Ниша и избора новог градоначелника и Градског већа, први човек града на Нишави Драгослав Павловић истиче да су у овом периоду завршени започети и покренути нови пројекти од значаја за град у државу.

„Ту пре свега мислим на пуштање у рад новог и најсавременијег терминала на Аеродрому ’Константин Велики’, почетак изградње два велика погона италијанске компаније ’Аристон’, дугоочекивано покретање радова на изградњи источне железничке заобилазнице око Ниша и модернизацију пруге на коридору према Димитровграду и српско-бугарској граници. То су капиталне републичке инвестиције од суштинске важности за овај део Србије, чија је реализација настављена и после формирања Градског парламента и избора градске владе. Одмах смо се, паралелно с тим, окренули и решавању проблема, којих није било мало, у самом граду и пет градских општина”, објашњава градоначелник Драгослав Павловић.

„Није нескромно рећи да смо даноноћним ангажовањем преуредили цео градски комунални систем и његово функционисање, да смо у сусретима с грађанима чули и схватили шта их највише мучи и шта им смета, као и шта желе, и да смо на основу тога и у централној градској зони, али и у свим периферним деловима Ниша, свакако и на сеоском подручју, уредили градски саобраћај и средили лоше саобраћајнице, модернизовали водоснабдевање и канализациони систем, обезбедили редовно и уредно снабдевање електричном енергијом и расвету, пошто се приближава зимски период, знатно унапредили систем даљинског грејања и рад градске топлане. Да би систем био још ефикаснији и здравији, потписали смо уговоре за реконструкцију две велике котларнице и прелазак на природан гас током наредне године”, додао је Павловић.

Градоначелник посебно истиче почетак успешног реализовања пројекта исплате заосталих зарада за неколико хиљада радника бивших и пропалих нишких државних фирми и предузећа:

„За тај горући проблем, који траје дуже од две деценије, због лоше приватизације некадашње нишке привреде и који у досадашњим бројним покушајима није решен, усвојен је програм којим је предвиђено да се за своје заслужене зараде обештети више од 6.000 радника пропалих државних и друштвених фабрика и предузећа. Град Ниш сам, из сопственог буџета и уз огромну логистичку помоћ државе, у четири једнаке рате планира да радницима и члановима њихових породица, што је више од 20.000 људи, уплати око 2,1 милијарду динара. Пре неколико дана почело је потписивање уговора с радницима који ће до краја ове године на име заосталих плата и дуга добити 530 милиона динара. Исто толико је планирано за исплату половином наредне године, а трећа и четврта рата биће исплаћене у 2026. и 2027. То је у правом смислу речи нишки историјски подухват и сматрам, иако још има мањих нејасноћа и повременог незадовољства мање групе запослених, да је њиме решен највећи проблем Ниша у последњих неколико деценија.”

Нишки градоначелник посебно наглашава да је пре месец дана почео да се гради дуго најављивани погон за пречишћавање отпадних вода, највећи у Србији:

„Упоредо с будућом фабриком за пречишћавање, решавамо проблем капиталних градских колектора и радимо на изради планова инвестирања у области спортске инфраструктуре, а изграђено је и предато на употребу изузетно велико и квалитетно прихватилиште за псе. Исто тако, реконструишемо градску управу, од које се очекује да буде ефикаснија и ближа грађанима, а за потребе едукације запослених у њој отворили смо своју академију за брже и лакше реализовање пројеката од значаја за град и околину. Унапредићемо новим кадровима и јавна предузећа и установе. У минулом периоду бројни министри из Владе Србије, неки и више пута, боравили су у нашем граду како би договорили решавање проблема с којима смо суочени, као и даљу сарадњу. А како изгледа та сарадња, говори чињеница да смо с Министарством здравља договорили што скорију израду пројекта за реконструкцију досадашњег и изградњу новог породилишта у Нишу. Морам да истакнем да се на Ниш сада гледа друкчије него доскора и из сасвим друге перспективе и да нам је од непроцењивог значаја помоћ председника републике Александра Вучића, премијера Милоша Вучевића и чланова владе. Изузетан број амбасадора страних земаља у Србији боравио је у Нишу и упознат је с нашим потенцијалима и капацитетима, како би евентуално остварили план да добијемо нове и јаке стране инвеститоре за изградњу производних и сличних фабрика, фирми и компанија.”

На крају смо градоначелника Ниша питали шта се планира на пољу културе.

„Државно руководство Србије и Министарство културе одлучили су, слично као и кад је реч о Народним музејима у Београду и Нишу, да Народно позориште у Београду, Српско народно позориште у Новом Саду и нишко Народно позориште убудуће буду установе културе од националног значаја. Такође, Ниш ће, захваљујући држави, ускоро добити нови објекат Народног музеја, на који се чека деценијама, а биће вредан неколико милиона евра. А кад је реч о позоришту у Нишу, зна се да је једно од најстаријих у нашој земљи и да је основано 1887. године и да ће, кад ускоро постане национални театар, то вероватно бити и један од највећих доказа колико се променио однос државе према Нишу. Изузетно леп и просторно веома функционалан објекат Народног позоришта, изграђен између два светска рата у духу модерне и предат на коришћење 1939. године, мора се што пре реконструисати. И то ће се, као и све друго око нашег театра, убудуће другачије третирати када добије национални карактер. И, наравно, ефикасније и још боље ће деловати за добробит града, грађана и културе у Нишу”, рекао је за „Политику” Драгослав Павловић, градоначелник Ниша.

 

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.