Пут којим треба ићи
Ставити у исту раван ову најновију Звездину победу са другим спортским остварењима нашег највећег клуба може само човек изузетне маште и осећајности. Јер, ко је могао да верује да у ногама наших фудбалера лежи такав неоткривени капацитет, па се сада с правом поставља питање: да ли Црвена звезда заиста озбиљно може да се укључи у трку за други круг? У чему је разлика између препреке и прилике која вам стоји на том путу? Наравно у самопоуздању и убеђењу да је пут до успеха могућ само ако у њега чврсто верујете. Добро је знао Звездин тренер да се значајан раст његовог тима неће догодити ако екипа није под сталним изазовима. Одавно, не само Звездини играчи, већ и целокупна фудбалска јавност нису били тако задовољни као после убедљиве победе над Штутгартом. Величанственог тријумфа нашег првака, који се на више него убедљив начин домогао првих бодова у Лиги шампиона, сада је свесна и целокупна европска фудбалска јавност.
Они искуснији и посвећенији фудбалски посленици рећи ће да Звезда уме са Немцима. Подсетиће да је једну од највреднијих победа остварила над Бајерном, када је успела у чувеном двомечу да га баци на колена и избори велико финале у Барију. Други ће рећи да је Звезда посебно инспирисана када игра против немачких клубова. Ко је могао да претпостави да ће гости доживети тако тежак дебакл и то од тима који је пре овог кола био чврсто закован на дну лествице најбољих екипа Европе. Да ли су се Звездином успеху, после сазнања да је у госте стиже бундеслигаш који је победио и велики торински Јувентус, понадали само највећи могући оптимисти или је мука натерала играче да покажу шта знају и умеју.
Конгоанац Силас је против клуба за кога га још веже уговор, јер је у Звезду стигао на позајмицу овог лета, показао да је Штутгарт погрешио када је одлучио да га стави на трансфер листу. Чини се да је Силас баш чекао меч да би својим дојучерашњим саиграчима показао шта зна и уме. Иако су гости врло рано дошли до вођства, домаћин је пре свега стрпљивом и организованом игром, захваљујући баш Силасу и Милсону, успео да „разбије” Штутгартов гард и да онда по свом нахођењу креира и игру и резултат. Знао је Владан Милојевић потенцијал Силаса. Уосталом, зато је и ангажован овог лета, али да ће са таквом лакоћом излазити на крај са чврстом одбраном мало ко је могао и да претпостави. Наравно, поучен ранијим искуством, Звездин тренер није открио све карте пред нови изазов у Европи, али је ишао на то да пуну слободу стваралаштва да Силасу, Милсону и Ндиајеу који, искрено говорећи, заједно са Елшником искачу када је реч о физичкој спремности.
Главна борба одвијала се на средини терена и то у пуном капацитету. Тими Макс Елшник је својом френетичном борбеношћу показао огромну приврженост Звездином дресу. Педантни статистичари су израчунали да је Елшник прексиноћ скоро буквално „преорао” Звездин терен.
– Мало сам уморан – признао је одмах сјајни везиста нашег првака. – Било је доста трчања, захтевних задатака и тешких дуела. Искрено, на крају ми је понестало и мало енергије, али се када све саберем сваки труд се исплати. Било је то сјајно фудбалско вече за све нас, посебно наше навијаче, који су заиста фантастични. Ова победа и овај први значајан корак могли би да буду подстрек за даље. Сада се окрећемо новим задацима.
У непоновљивој фудбалској ноћи, где је садашњи тим Црвене звезде показао снагу, памтиће се и лепи голови и успешни дриблинзи. Памтиће се и огромна самоувереност коју су исказали Звездини играчи. Посебно ће се памтити то што је наш најбољи клуб, по ко зна који пут доказао, уз помоћ својих верних навијача, да је све могуће, па чак и овако величанствене победе. Дуго оспоравани Немања Радоњић је свој велики повратак обележио головима, показавши да када је сто посто спреман не постоји препрека коју није у стању да прескочи. Један од бенефита ове победе јесте и повратак Мирка Иванића.
– Нема лепшег осећаја него када дате гол и победите екипу која долази из веома јаке лиге попут немачке. Знали смо да морају доћи и наших пет минута. Ову победу поклањам навијачима – каже Иванић.
У Звезди не крију да је победа над Штутгартом дошла као велико олакшање, посебно за спортски сектор који је летос уложио доста труда како би екипа изгледала што боље у елитном друштву. Посебно је поносан на играче био спортски директор Митар Мркела.
– Знали смо да поседујемо велики квалитет, да имамо појединце који могу да одговоре захтевима модерног фудбалског тржишта. Такође, знали смо да је испред нас сјајан тим из Немачке, али смо ушли самоуверено и храбро у дуел. Честитам играчима на фантастичном мечу, а млади играчи из наше школе су потврдили да се у клубу добро ради. Хвала и навијачима на великој подршци – рекао је Мркела.
И тако, до новог европског двобоја 11. децембра против Милана у гостима, односно мечева са ПСВ-ом у Београду 21. јануара и са Јанг Бојсом у гостима 29. јануара, Звезда ће правити нове планове. Рачуница је донекле јасна, да би се стигло до другог круга, и међу 24 најбоље екипе на Старом континенту биће потребно бар 12 освојених бодова. Тренутно, Звезда је на почетку стварања бодовне залихе...
Играчима никад теже
Нови формат Лиге шампиона, чињеница да ће се последње утакмице првог круга играти чак 29. јануара, представљаће проблем добром делу клубова посебно онима који су навикли на зимску паузу. Пошто се код нас први део шампионата завршава 21. децембра, када првака код куће очекује дуел против Чукаричког, а други део почиње већ 1. фебруара, поставља се питање на који начин ће тим Звезде успети да се одмори ако је последња утакмица у Европи очекује практично пред сам наставак домаћег шампионата?
Отуда је јасно због чега је тренеру потребан велики број играча како би могао да одговори свим захтевима. Биће занимљиво видети како ће фудбалери „напунити батерије”, пошто им остаје јако мало времена за одмор. Практично, и неће бити предаха за првотимце Црвене звезде, сем можда око Божића..
Радни састанак са представницима ФСС
Најуже руководство Црвене звезде на челу са генералним директором Звезданом Терзићем, који не скида осмех са лица после убедљиве победе над Штутгартом, председником Светозаром Мијаиловићем, спортским директором Митром Мркелом, одржало је јуче радни састанак са представницима ФСС, генералним секретаром Бранком Радујком, менаџером за лиценцирање Ненадом Сантрачом и Душаном Гелићем. Том приликом било је речи о новом формату такмичења у Суперлиги који би требало да заживи за годину и по дана – три бонус играча, нова улагања у инфраструктуру, развој младих играча....
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


