Put kojim treba ići
Staviti u istu ravan ovu najnoviju Zvezdinu pobedu sa drugim sportskim ostvarenjima našeg najvećeg kluba može samo čovek izuzetne mašte i osećajnosti. Jer, ko je mogao da veruje da u nogama naših fudbalera leži takav neotkriveni kapacitet, pa se sada s pravom postavlja pitanje: da li Crvena zvezda zaista ozbiljno može da se uključi u trku za drugi krug? U čemu je razlika između prepreke i prilike koja vam stoji na tom putu? Naravno u samopouzdanju i ubeđenju da je put do uspeha moguć samo ako u njega čvrsto verujete. Dobro je znao Zvezdin trener da se značajan rast njegovog tima neće dogoditi ako ekipa nije pod stalnim izazovima. Odavno, ne samo Zvezdini igrači, već i celokupna fudbalska javnost nisu bili tako zadovoljni kao posle ubedljive pobede nad Štutgartom. Veličanstvenog trijumfa našeg prvaka, koji se na više nego ubedljiv način domogao prvih bodova u Ligi šampiona, sada je svesna i celokupna evropska fudbalska javnost.
Oni iskusniji i posvećeniji fudbalski poslenici reći će da Zvezda ume sa Nemcima. Podsetiće da je jednu od najvrednijih pobeda ostvarila nad Bajernom, kada je uspela u čuvenom dvomeču da ga baci na kolena i izbori veliko finale u Bariju. Drugi će reći da je Zvezda posebno inspirisana kada igra protiv nemačkih klubova. Ko je mogao da pretpostavi da će gosti doživeti tako težak debakl i to od tima koji je pre ovog kola bio čvrsto zakovan na dnu lestvice najboljih ekipa Evrope. Da li su se Zvezdinom uspehu, posle saznanja da je u goste stiže bundesligaš koji je pobedio i veliki torinski Juventus, ponadali samo najveći mogući optimisti ili je muka naterala igrače da pokažu šta znaju i umeju.
Kongoanac Silas je protiv kluba za koga ga još veže ugovor, jer je u Zvezdu stigao na pozajmicu ovog leta, pokazao da je Štutgart pogrešio kada je odlučio da ga stavi na transfer listu. Čini se da je Silas baš čekao meč da bi svojim dojučerašnjim saigračima pokazao šta zna i ume. Iako su gosti vrlo rano došli do vođstva, domaćin je pre svega strpljivom i organizovanom igrom, zahvaljujući baš Silasu i Milsonu, uspeo da „razbije” Štutgartov gard i da onda po svom nahođenju kreira i igru i rezultat. Znao je Vladan Milojević potencijal Silasa. Uostalom, zato je i angažovan ovog leta, ali da će sa takvom lakoćom izlaziti na kraj sa čvrstom odbranom malo ko je mogao i da pretpostavi. Naravno, poučen ranijim iskustvom, Zvezdin trener nije otkrio sve karte pred novi izazov u Evropi, ali je išao na to da punu slobodu stvaralaštva da Silasu, Milsonu i Ndiajeu koji, iskreno govoreći, zajedno sa Elšnikom iskaču kada je reč o fizičkoj spremnosti.
Glavna borba odvijala se na sredini terena i to u punom kapacitetu. Timi Maks Elšnik je svojom frenetičnom borbenošću pokazao ogromnu privrženost Zvezdinom dresu. Pedantni statističari su izračunali da je Elšnik preksinoć skoro bukvalno „preorao” Zvezdin teren.
– Malo sam umoran – priznao je odmah sjajni vezista našeg prvaka. – Bilo je dosta trčanja, zahtevnih zadataka i teških duela. Iskreno, na kraju mi je ponestalo i malo energije, ali se kada sve saberem svaki trud se isplati. Bilo je to sjajno fudbalsko veče za sve nas, posebno naše navijače, koji su zaista fantastični. Ova pobeda i ovaj prvi značajan korak mogli bi da budu podstrek za dalje. Sada se okrećemo novim zadacima.
U neponovljivoj fudbalskoj noći, gde je sadašnji tim Crvene zvezde pokazao snagu, pamtiće se i lepi golovi i uspešni driblinzi. Pamtiće se i ogromna samouverenost koju su iskazali Zvezdini igrači. Posebno će se pamtiti to što je naš najbolji klub, po ko zna koji put dokazao, uz pomoć svojih vernih navijača, da je sve moguće, pa čak i ovako veličanstvene pobede. Dugo osporavani Nemanja Radonjić je svoj veliki povratak obeležio golovima, pokazavši da kada je sto posto spreman ne postoji prepreka koju nije u stanju da preskoči. Jedan od benefita ove pobede jeste i povratak Mirka Ivanića.
– Nema lepšeg osećaja nego kada date gol i pobedite ekipu koja dolazi iz veoma jake lige poput nemačke. Znali smo da moraju doći i naših pet minuta. Ovu pobedu poklanjam navijačima – kaže Ivanić.
U Zvezdi ne kriju da je pobeda nad Štutgartom došla kao veliko olakšanje, posebno za sportski sektor koji je letos uložio dosta truda kako bi ekipa izgledala što bolje u elitnom društvu. Posebno je ponosan na igrače bio sportski direktor Mitar Mrkela.
– Znali smo da posedujemo veliki kvalitet, da imamo pojedince koji mogu da odgovore zahtevima modernog fudbalskog tržišta. Takođe, znali smo da je ispred nas sjajan tim iz Nemačke, ali smo ušli samouvereno i hrabro u duel. Čestitam igračima na fantastičnom meču, a mladi igrači iz naše škole su potvrdili da se u klubu dobro radi. Hvala i navijačima na velikoj podršci – rekao je Mrkela.
I tako, do novog evropskog dvoboja 11. decembra protiv Milana u gostima, odnosno mečeva sa PSV-om u Beogradu 21. januara i sa Jang Bojsom u gostima 29. januara, Zvezda će praviti nove planove. Računica je donekle jasna, da bi se stiglo do drugog kruga, i među 24 najbolje ekipe na Starom kontinentu biće potrebno bar 12 osvojenih bodova. Trenutno, Zvezda je na početku stvaranja bodovne zalihe...
Igračima nikad teže
Novi format Lige šampiona, činjenica da će se poslednje utakmice prvog kruga igrati čak 29. januara, predstavljaće problem dobrom delu klubova posebno onima koji su navikli na zimsku pauzu. Pošto se kod nas prvi deo šampionata završava 21. decembra, kada prvaka kod kuće očekuje duel protiv Čukaričkog, a drugi deo počinje već 1. februara, postavlja se pitanje na koji način će tim Zvezde uspeti da se odmori ako je poslednja utakmica u Evropi očekuje praktično pred sam nastavak domaćeg šampionata?
Otuda je jasno zbog čega je treneru potreban veliki broj igrača kako bi mogao da odgovori svim zahtevima. Biće zanimljivo videti kako će fudbaleri „napuniti baterije”, pošto im ostaje jako malo vremena za odmor. Praktično, i neće biti predaha za prvotimce Crvene zvezde, sem možda oko Božića..
Radni sastanak sa predstavnicima FSS
Najuže rukovodstvo Crvene zvezde na čelu sa generalnim direktorom Zvezdanom Terzićem, koji ne skida osmeh sa lica posle ubedljive pobede nad Štutgartom, predsednikom Svetozarom Mijailovićem, sportskim direktorom Mitrom Mrkelom, održalo je juče radni sastanak sa predstavnicima FSS, generalnim sekretarom Brankom Radujkom, menadžerom za licenciranje Nenadom Santračom i Dušanom Gelićem. Tom prilikom bilo je reči o novom formatu takmičenja u Superligi koji bi trebalo da zaživi za godinu i po dana – tri bonus igrača, nova ulaganja u infrastrukturu, razvoj mladih igrača....
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


