Љубав према ономе чега нема
Ниш – Недавно је у Нишу, поводом обележавања Светског дана особа са инвалидитетом, одржан Међународни турнир кошаркаша у колицима, који је део Програма Еразмус+ спорт „Social inclusion through adapted basketball – SITAB”. Још једном се на делу показало колико су добре организаторске способности Факултета за физичку културу и спорт, да је кошарка у колицима спорт који могу сви да играју и да су једнаки у својој борби на паркету. Ова манифестација доказала је, још једном, колико се овај спорт у Нишу воли и колико игра под обручима има присталица и поклоника.
На овом турниру кошарке у колицима учествовале су екипе из Софије (Бугарска), Скопља (Северна Македонија) и домаћин из Ниша. Резултат је, као и увек у оваквим приликама, био у другом плану, али треба рећи да је домаћин Наис остварио победе у дуелима са екипама гостију из Бугарске и Северне Македоније, и освојио прво место на турниру.
Била је ово изузетна прилика да се у Нишу окупе сви кошаркаши у колицима из наше земље и региона – и због такмичења и учења преко Пројекта Еразмус+, али још више због дружења и склапања пријатељстава, свакако и због подршке које особе са инвалидитетом имају. Кроз овај пројекат реализована је и едукација тренера и неколико заједничких тренинга за вежбање моторичких способности. Према речима проф. др Марка Александрића, са Факултета физичке културе и спорта Универзитета у Нишу, на делу је демонстриран рад са кошаркашима у колицима, јер Ниш већ годинама има и свој клуб за своје чланове из реда особа са инвалидитетом. Како је посебно наглашено, координатор пројекта је „Balkans Wheelchair Basketball League”, чије је седиште у Софији, у Бугарској, а партнер је био КК ПБА из Кавадараца у Северној Македонији. Нишки турнир је одржан уз помоћ Европске уније.
Још лепша вест ових дана стигла је из Кошаркашког савеза Србије, који је са новим руководством града договорио да се фебруара наредне године у Спортској дворани „Чаир” поново, и чак по 20. пут, организују завршница и финални турнир српског националног кошаркашког Купа „Радивоје Кораћ”. Кад год је у претходном периоду Ниш био домаћин, у препуном „Чаиру” је био незабораван празник кошарке, не само играчима и тренерима најбољих кошаркашких клубова из целе Србије већ и гостима из целе наше земље...
Нажалост, и поред ових лепих информација, када је реч о кошарци, много се жали и тугује међу Нишлијама. И поред бројних покушаја у прошлости и поред ове године обележеног јубилеја 100 година кошарке у Нишу, град са својих 300.000 становника и универзитетом на којем студира преко 35.000 младих из целе Србије нема своју кошарку.
Помало је то и необјашњиво. Тешко је доћи до правог одговора. Чињеница је да овог врхунског спорта и врхунских клубова у Нишу, осим у једном периоду пре тридесетак година, када је женска кошарка освајала Куп Србије и била вицешампион СР Југославије, никада није било. И нема га и даље.
И поред тога – кошарка се у Нишу воли.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


