Цветковић: Странке не морају да врате паре
Одбор за финансије Скупштине Србије одлучио је јуче једногласно да врати на дораду извештај радне групе која је контролисала финансијске извештаје странака за прошлу годину, јер је непотпун и непрецизан. Рок за допуну је недељу дана, а тада ће се разговарати и о вишку од 63 милиона динара који је странкама, грешком, исплаћен из буџета, а који, како је рекао Мирко Цветковић, министар финансија, оне неће морати да враћају, јер га "нису добиле на непоштен начин, већ због системског проблема у закону".
Како је рекла Јоргованка Табаковић, председник одбора, извештај не садржи битне ствари, а даје прегледе нечега што није тражено. Према њеним речима, "не може у извештају да пише како неки, или многи, нису доставили све податке – мора да пише врло прецизно ко и које податке, у складу са законом, није доставио".
И Раде Обрадовић, заменик председника одбора, истакао је сличне примедбе, наводећи да у јавности постоји велико интересовање за финансирање странака и додао: "Јавност с правом интересују ти подаци, према томе мора, у складу са законом, јавност да зна и ко су донатори и ко је доставио податке и ко није...". Истакавши да говори као представник ДСС-а, Обрадовић је казао да ДСС нема никаквог интереса да крије било који податак. "За нас је потпуно неприхватљиво да добијемо извештај у којем стоји да неке странке нису доставиле податке – мора да пише које". Обрадовић је предложио и да се министру Цветковићу доставе писмена питања, "много је тога што тражи одговор, а не може ни он да има све податке без припреме".
Мирко Цветковић је објаснио да је заиста дошло до грешке приликом преноса новца странкама прошле године и поновио већи део онога што је навео у писаном одговору, о којем је "Политика" писала пре недељу дана, додајући да не мисли да постоји законски основ да "неко унапред враћа новац, јер су та средства на законит начин била опредељена странкама". Он је објаснио да "овде није било грешке, већ је реч о системском проблему, а решења за његово отклањање у 2008. години већ су припремљена".
Раде Обрадовић пренео је одбору став да је за ДСС ово објашњење неприхватљиво: "Ако постоји грешка и ако су странке добиле и један једини динар више него што им припада, мора бити утврђено тачно ко колико дугује. ДСС ће тај вишак новца вратити у буџет". Слично је реаговала и Јоргованка Табаковић, рекавши да је потпуно сагласна са свим што је рекао Обрадовић. "Ако се утврди да је било вишка, СРС сматра да то не може да иде на штету грађана".Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


