Дотације ГСП-у мање за трећину
Буџет престонице следеће године биће изузетно рестриктиван, тврде надлежни, иако ће Београд у 2009. години располагати са 71,4 милијарде динара.
Уколико буде усвојен овакав предлог градска каса ће бити „тежа” него у овој години (буџет за 2008. износио је 66,3 милијарде динара) али ће новац, према најавама, бити потпуно другачије распоређен.
По препоруци Међународног монетарног фонда субвенције према јавним градским предузећима биће значајно умањене, за око 30 одсто. Са друге стране, већи део пара биће преусмерен на инвестиције у капиталне пројекте. Предлаже се да ови фондови буду 40 одсто већи него овогодишњи.
Највеће изненађење за грађане биће стезање каиша за ГСП и „Београдске електране”. Мањак дотација у касама ових предузећа вероватно ће се, већ после Нове године, одразити на повећање цена тих услуга. Према Нацрту буџета, за субвенције би требало да буде издвојено свега око 7,8 милијарди динара, што је за трећину мање него у овој години. Подсећамо, ребалансом буџета 2008. за дотације је утрошено око 11 милијарди динара.
Јавном превознику би уместо прошлогодишњих 4,4 милијарде динара припало свега 3,2 милијарде динара на име субвенција. Предузеће „Београдске електране” неће бити ускраћено за новчана средства, јер ни до сада није добијало текуће дотације. Град је финансирао капиталне пројекте и одржавање њихових система, али већ дуже се најављује да тренутно важећа цена грејања није одржива.
Расподелом пара и опредељеним износима већина предузећа и секретаријата неће бити задовољна. У Секретаријату за финансије истичу да је штедња у наредној години неминовност, а да смањење издвајања за помоћ јавним и комуналним предузећима не значи и да цена услуга треба да буде подигнута у том проценту. Постоји много начина, истичу, да јавна предузећа смање своје трошкове.
– Морали смо због препоруке ММФ-а да смањимо субвенције. За та умањења делом имамо и оправдање јер су цене горива ниже него у протеклом периоду тако да нема разлога за толиким издвајањима. Очекујемо да ће јавна предузећа негодовати, али ово је тек Нацрт буџета и тек предстоји расправа – кажу у секретаријату за финансије.
Проценат поскупљења карата и грејања, сада када се зна за колико ће субвенције ка јавним предузећима бити срезане, још није познат. У ГСП-у и „Београдским електранама” јуче нису желели да коментаришу како су задовољни Нацртом буџета за следећу годину и како ће се рестрикције одразити на њихово пословање.
Измена у односу на структуру прошлогодишњег буџета (који је усвојен пре републичког) је и то што надлежни очекују знатно већи прилив од продаје предузећа. До сада је Београд добијао пет процената од сваке приватизације на његовој територији. Како сазнајемо, постоје назнаке да ће, по моделу Војводине, престоници од продаја појединих предузећа убудуће припадати и до 50 одсто тих средстава. Предлог је да из планираног приватизационог фонда, у износу од око две милијарде динара, највише пара добије Секретаријат за саобраћај (око милијарду) за одржавање и реконструкцију улица и путева. За изградњу станова за социјално становање и објеката социјалне заштите предвиђено је око 187 милиона динара, за капитална улагања у здравствене установе 98,2 милиона, а за предшколске установе 20 милиона динара, док ће за изградњу основних и средњих школа бити опредељено 55,7 милиона динара. За програм изградње социјално непрофитних станова планиран је издатак од око 318,4 милиона динара.
О предлогу буџета одборници ће, након што га размотре градоначелник и Градско веће, расправљати на седници Скупштинеграда крајем децембра, а уколико буде усвојен примењиваће се од 1. јануара 2009. године.
-----------------------------------------------------------
Предвиђена и помоћ пензионерима
Град ће и 2009. године помагати суграђане са најнижим пензијама будући да су ова издвајања предвиђена Нацртом буџета.
Помоћ од 16.000 динара годишње ће, према незваничним информацијама, наредне године примати мањи број пензионера. После повећања пензија далеко мање ће бити оних чије су примања испод 13.000 динара. За сада нема назнака да ће се овај праг мењати.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


