Време отказаних суђења
Током једномесечне обуставе рада адвоката, од 3. фебруара до 5. марта, у београдским судовима отказано је више од 23.000 суђења. Иако обустава рада адвоката, како су истакли судски портпароли, није једини разлог отказивања рочишта и главних претреса, јер увек постоје и други разлози, евидентно је да се протекли месец може назвати временом одложених суђења.
У Првом основном суду у Београду, који је највећи основни суд у Србији по територији коју обухвата, било је у овом периоду заказано укупно 12.484 суђења, а одржано је свега 453.
Највише одлагања било је у парници. Од заказаних 9.213 рочишта за главну расправу, одржано је само 118. У кривичном одељењу је било заказано 756 главних претреса, од којих је одржано 139. У одељењу за радне спорове било је заказано 1.774 рочишта за главну расправу од којих је одржано 18, а у одељењу за породичне спорове било је заказано 741 рочиште од којих је одржано 178.
У Другом основном суду у Београду било је заказано укупно 3.067 рочишта, а одржано је 406, што значи да је отказано 2.661, док је 45 рочишта отказано јер је донета одлука.
Званични подаци из овог суда говоре да је у периоду од 3. фебруара до 5. марта било заказано 808 кривичних предмета, од којих је 138 одржано. У парници је било заказано 1.486 предмета, од чега је 56 одржано, док је 40 рочишта отказано јер је донета одлука. Од заказаних 234 предмета у радним споровима, одржано је десет, а два рочишта су отказана. У породичним споровима било је заказано 539 предмета, од чега је 202 одржано, док су три рочишта отказана јер је донета одлука.
У Трећем основном суду у Београду одложено је укупно 6.594 рочишта, од чега највише у парничној материји, где је одржано само 66 суђења, а било је заказано 5.320. У материји радних спорова одржано је осам рочишта, а није одржано 447, док је у породичним споровима било 122 суђења, а 250 није одржано. У кривичној материји одржано је 128 главних претреса, док је 574 одложено.
У Вишем суду у Београду, у Палати правде, било је заказано 3.259 претреса, од којих је одржано 407. Прецизне информације из Вишег суда у Београду говоре да је највећи број одлагања био у парницама. Од укупно 2.262 заказана рочишта у првостепеном парничном одељењу, одржано је само 88.
У првостепеном кривичном одељењу било је заказано 618 претреса, а одржано је 137. У Посебном одељењу за сузбијање корупције од 85 заказаних претреса одржано је седам. У Одељењу за малолетнике од 294 заказана претреса одржано је 175.
Када је реч о Посебном одељењу за организовани криминал, које ради у згради Специјалног суда у Устаничкој улици, саопштен је податак да је укупно у раду 115 предмета, од којих се 94 налази у поступку главног претреса или припремног рочишта. Од тога је 14 притворских предмета, док је у 13 предмета одређена мера забране напуштања стана са електронским надзором или без њега, што укупно чини 27 предмета.
Као што је познато, адвокати су током једномесечне обуставе рада могли да поступају у притворским предметима, као и у случајевима насиља у породици и поступцима у којима су окривљена или оштећена малолетна лица, као и у оним предметима где се доносе решења о привременим мерама.
Статистика Вишег суда у Београду, која се односи на потпуну седмодневну обуставу рада адвоката у јануару, говори да је у том периоду, од 18. до 26. јануара, одржано само шест суђења од укупно заказаних 148 у првостепеном кривичном одељењу. Док у Посебном одељењу за сузбијање корупције није одржан ниједан претрес од укупно заказаних 23. У Одељењу за малолетнике била су заказана 82 главна претреса, а одржано је 13. У првостепеном парничном одељењу одржано је у том периоду само девет рочишта од укупно заказаних 515.
Адвокати ни јуче нису радили
Све подручне коморе у саставу Адвокатске коморе Србије (АКС) придружиле су се јуче позиву студената блокадера на штрајк. – Током обуставе рада адвокати ће достављати судовима, тужилаштвима и другим државним органима само оне поднеске и предузимати само оне радње у односу на које тог дана наступа последњи дан законом одређеног рока за предају поднеска или предузимање радње – саопштила је АКБ. Поред најбројније београдске коморе, штрајку су се придружили и адвокати са подручја других градова, као што су Ниш, Крагујевац, Чачак, Шабац, Зајечар. О обустави рада обавестили су Адвокатску комору Србије (АКС), све судове, тужилаштва и Министарство правде.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.