Уторак, 16.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Гораждевац шест година после

Гораждевац шест година после
Река Бистрица: Место злочина

Богдан Букумирић и данас, шест година након злочина у Гораждевцу, када је на реци Бистрици убијено двоје, а рањено четворо српске деце, осећа последице четири прострелне ране које је задобио у том нападу. Себе описује као упорног оптимисту и каже да је у протекле две године писао писма Унмику са захтевом да починиоци злочина буду пронађени и кажњени и да ће писати и новој мисији Еулекс.

– Надам се да ће бити спроведена ефикаснија истрага о злочину над нама. Унмик није имао пуно разумевања за наш проблем. Стално сам слао писма и после великих напора добио сам одговор од шефа Унмика у коме каже да раде на том случају, да се испитују сведоци и да је састављен нови тим за истрагу... Нећу бити задовољан док не откријем ко је пуцао на нас. Не знам да ли ће Еулекс бити ефикаснији у истрази али ја нећу престати да им пишем. Захтеваћу да се открију починиоци овог страшног злочина – каже Букумирић за „Политику”.

Драгана Србљак је, када је рањена на Бистрици, имала само 14 година, а данас студира психологију на Филозофском факултету у Косовској Митровици.

– Многи су обећавали да ће пронаћи убице. Када их нису пронашли у првих месец дана неће никад – каже Драгана.

– Од Еулекса не очекујем да ће их икада пронаћи, не желим више да се присећам тог трагичног дана, надам се само да ће оне који су пуцали на нас Бог казнити – прича Драгана са сузама у очима.

Полиција Унмика од злочина па до краја своје мисије тврдила је да чини све да се открију починиоци злодела над Србима. Тако је некадашњи комесар полиције у Гораждевцу обећао „да ће преврнути сваки камен” како би открио починиоце злочина 13. августа 2003. године. Тада су на Бистрици, покрај Гораждевца, убијени Иван Јововић (18) и Панто Дакић (13), а рањени Ђорђе Угреновић (19), Марко Богићевић (14), Драгана Србљак (14) и Богдан Букумирић (14). Око осамдесеторо српске деце, колико их се купало на обали Бистрице у тренутку када је на њих пуцано, пати од неке врсте трауме.

Тадашње власти у Приштини тврдиле су да су овај злочин починили Срби да би окривили Албанце. Тадашњи премијер Косова Бајрам Реџепи окривио је српске тајне службе, а представници међународне полиције са тадашњим комесаром Штефаном Фелером на челу тврдили су да су починиоци побегли низ ток Бистрице, али да нема сведока. Доласком Еулекса, који најављује подробније истраге, могла би се решити бар дилема у вези са постојањем сведока, а онда би све било лакше.

Коментари5
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.