Уторак, 07.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ У ИНТЕРВЈУУ ЗА ШВАЈЦАРСКИ „ВЕЛТВОХЕ”

Могућ сусрет с Трампом у наредна два-три месеца

Наравно да је протест против владе и мене, подржан од опозиције, већински плаћен споља, зато што нико не жели да види независну политику ове земље, поручио је Александар Вучић
Могућ сусрет с Трампом у наредна два-три месеца
(Фото/ Танјуг)

Агресија НАТО-а на СР Југославију створила је велики преседан, који је значио да велике силе, када то желе, могу да крше међународно право, што им се сада враћа као бумеранг, указао је јуче Александар Вучић у интервјуу за швајцарски недељник „Велтвохе” поводом 26. годишњице почетка агресије на нашу земљу. „Извукли смо много поука. Сваки пут кад се сећамо свих убијених током агресије НАТО-а... Људи треба да знају, то је урађено на илегалан начин, чак и без расправе у Савету безбедности УН, без икакве одлуке Савета безбедности. Тада је 19 земаља НАТО-а, у то време 519 пута богатијих од Србије, 228 пута територијално већих и 160 пута већих по броју становника, напало једну малу земљу и прекршило међународно право. То је створило велики преседан у свету, који многи називају косовским преседаном. То значи да велике силе, кад желе, могу да крше међународно право и тиме подрже сецесију једне суверене, међународно признате државе. Рекли су да су имали алтруистични и хуманитарни приступ. Сада, кад се дешава слично, стриктно су против, говоре да је то кршење међународног права”, напоменуо је Вучић.

Додао је да су грађани били поносни у отпору НАТО-у. „Знали смо да немамо шансе, али желели су да нас унизе. Оно што су предложили у Рамбујеу направљено је да буде неприхватљиво. Чак је и Хенри Кисинџер рекао да је тај документ направљен да га Србија одбије. Онда су нашли довољан разлог, један инцидент за који мислимо да је била антитерористичка акција, и то су користили као разлог за бомбардовање Србије. Користили су термин ’колатерална штета’ за цивилне жртве, па чак и за 16 људи убијених у јавном сервису”, подсетио је председник.

Рекао је да су из тога људи научили да морају да буду окренути ка будућности, али да не забораве шта се десило тада. Указао је и да се Западу све што је урадио Србији сада враћа као бумеранг, додајући да су актуелно с тим суочени у Украјини, док у Русији користе исти наратив који је Запад користио против СРЈ. „То је паметна политика руског руководства. Није добро за нас, али за њих да. Шта можете да кажете? Да је бомбардовање Србије било легално, а није? Желе да избегну сваку причу о томе... Када кажу да су спречили хуманитарну катастрофу на Косову, а то је коришћено и у Доњецку и Луганску... Речено је да је тамо хуманитарна катастрофа. Сада питам пријатеље на Западу: Реците ми шта сте урадили 1999, да ли ћете више подржати међународно право или не?”, упитао је председник Србије, који је нагласио да је веома забринут за ситуацију у БиХ и за све што се ради Републици Српској.

На питање у вези са студентским протестима и за шта њега оптужују, Вучић је одговорио „готово ни за шта”, јер кажу да захтеви нису у његовој надлежности. Три захтева се тичу тужилаштва, једно се односило на Владу Србије, која је, како је навео, тај захтев у потпуности испунила. „То су признали. Али је компликованије. Наравно да је протест против владе и мене, подржан од опозиције, већински плаћен споља. Зато што нико не жели да види независну политику ове земље. Сигурно сте пратили протесте у Хонгконгу, под називом ’вода’ – да не можете видети никог, свуда је, а нема лидера, протагониста, никога кога можете показати јавности. Слично је овде. Све невладине организације, финансиране од Фондације Оак, УСАИД-а, шведске СИДА, и других, учествују у тим протестима. Многе земље из региона, у име много већих земаља које не желе да се појављују јавно. Није лако. Слушам те људе. Сматрам да је важно да се послушају, али немам страх да кажем шта стварно мислим – да је ово покушај обојене револуције. Који очигледно виде Кинези, Руси, многи Американци. У Европи је другачије, јер знају ко плаћа те невладине организације и све друге. Желели би да виде промене у Србији”, рекао је Вучић.

Додао је да се на почетку протеста истицали да су против насиља, али да су у протеклих 20 дана почели да блокирају људе, стварали „талачку кризу у јавном сервису”, проблеме с превозом у Београду, а појављују се и опозициони лидери који учествују у насилним акцијама. „Учинили су то у парламенту, напали градоначелника у Нишу. Људи не воле то да виде. Велико је изненађење за мене да су студенти и њихови професори остали неми на то. Очекивао сам да ће барем осудити. Сада грађани схватају шта се догађа у Србији”, истиче Вучић.

Упитан шта и ко стоји иза тога, одговорио је да су либералне, дубоке државе и земље западног дела света све организовале и обучиле, те „их пустиле да заврше посао”. На питање какву реакцију добија од Европске уније, наводи да је реаговала одмах кад је било „случајног напада нормалних људи против студената”, али да уопште није реаговала на најгори случај, који се пре неколико дана догодио у Нишу. То је, каже, проблем, јер је насиље за осуду ако им политички одговара, а као да се није догодило, ако им не одговара. Уочи синоћног састанка с лидерима ЕУ Антониом Костом и Урсулом фон дер Лајен изразио је наду да ће једни друге послушати и боље разумети.

На питање да ли је кажњен због својих ставова, као што су неувођење санкција Русији и независна политика земље, одговара да у то нема сумње, али да је, иако кажњен, и поносан. „Ако мислите да можете некога да сломите уцењујући га да неће остати на функцији – баш ме брига. Много је боље остати достојан и заштитити своју политику, показујући свету праве разлоге побуне и начине на који је организована у Србији. Нисам променио мој став, чак и 14. децембра, кад смо испунили све захтеве, рекао сам да то никад неће прихватити, јер је реч о нечему другом, већем, организованом споља, те да ће рећи да захтеве нисмо испунили, ни схватили озбиљно”, рекао је Вучић.

На питање да ли је ово најтежа ситуација током његовог председничког мандата и како се суочити с протестима, Вучић је рекао да је било тешких ситуација, али да је на унутрашњем плану, једна од најтежих, и додао да он нема шта да изгуби. „Немам банковне рачуне у Швајцарској, у Великој Британији, Италији, САД, Русији, Кини, Емиратима. Нигде. Нисам много богата особа. Веома сам поносан на оно што смо учинили у земљи. Да није било протеста, били бисмо прва растућа економија у Европи. Ти људи су то намерно спречили. То су и рекли јавно. Али, наставићу своју борбу и нико не може да ме убеди да смо нешто много погрешно урадили”, напоменуо је Вучић.

Указао је да је држава на одговоран начин приступила и ситуацији у Новом Саду, после несреће на железничкој станици, у којој је погинуло 16 особа, додајући да је и сам обишао породице погинулих, присуствовао сахранама, док је тужилаштво обавило посао брже него у сличним ситуацијама у другим земљама. „Не стидим се ничега што сам радио у последњих 13 година и наставићу да радим на исти начин. Није лако. Први пут, мој млађи син морао је да напусти дом, јер су биле претње мојој породици. Он је отишао на 60, 70 километара од Београда. То је нешто што примате лично на тежак начин. Ја сам био ту, у овој згради, и радио свој посао. И увек ћу радити свој посао, зато сам изабран, да служим грађанима и за добро моје земље, а не интересима било кога другог у свету”, поручио је председник.

На питање да ли је против демонстраната коришћен звучни топ, одговорио је да је то брутална лаж. „Сада чак и они кажу да је то била лаж. Сада нас питају шта се десило. Лагали су да је акустично оружје. Није. То је брутална лаж. Позвали смо ФБИ и ФСБ да то истраже. Још нису дошли, али произвођач тог акустичног оружја јавно је рекао да није коришћено”, јасан је Вучић. Коментаришући како су у појединим земљама, попут Србије или Словачке, у проблему „политичари који нису на линији”, каже да је то лако за анализу, јер је разлог исти, те да је у случају Србије то посебно погодно, због земаља из региона које „желе њега да се реше” да би имале слабу Србију.

„Они подржавају протесте. То је велика платформа за српске демонстранте, Загреб, Приштина, Тирана, Сарајево. То се лако види. Када додате оно што сам вам рекао, да су ангажоване западне обавештајне службе, онда је теже да се одбране ти напади. До сада нисмо користили никакво насиље, ниједан пендрек, и зато су љути и морају да лажу, па су исфабриковали лаж о акустичном оружју. Када сам рекао да нећу више бити председник ако је оно коришћено, престали су то да користе, односно користе ређе”, указао је Вучић.

На питање постоји ли могућност нових избора, узвратио је да политички противници не желе да виде никакве изборе, референдуме, нити вољу грађана, већ само да дају наредбе користећи децу и студенте, јер знају да њих нико не жели да дира. „Политичари опозиције их злостављају, као и професори. То ствара тешку ситуацију. Али ми остајемо мирни и обазриви чак и у организовању одбране институција без коришћења насиља. Надамо се да ћемо завршити то за месец или два”, рекао је Вучић, а на питање да ли је ово покушај државног удара, одговорио је потврдно, наводећи да управо то говори већ дуже време: „То је јасно речено и од многих званичника споља.” Додао је да нема никакву подршку из Брисела, одакле ствари виде другачије. „Не могу рећи да су јавно на њиховој страни, али нема сумње да је тако”, истиче председник Србије.

На питање има ли контакт са америчком администрацијом, изразио је уверење да званична САД, Бела кућа, има другачији став, али да се тиме не бави. „То је дубока држава. Видећемо шта је званични став, али Ричард Гренел и други су јавно исказали противљење нападима на институције. Угостио сам сина Доналда Трампа и верујем да ћемо имати прилику да се састанемо са председником САД у наредна два, три месеца”, рекао је Вучић.

Говорећи о искуству Србије, на линији раздвајања Истока и Запада, подсетио је на Косовску битку 1389, коју су Срби изгубили, али су убили султана Мурата и успорили поход Турака на Европу. То је, подсећа, изазвало велико померање и успоравање Турака који су стигли до Мохача тек 140 година касније. „Стигли су у Беч много касније него што би то био случај да није било Србије”, подсетио је Вучић. А о данашњој ситуацији мисли да Европа треба да инвестира много – не у оружје, већ у чипове и полупроводнике, и друге ствари, јер је Европа та која је имала велику предност са мотором са унутрашњим сагоревањем над Кином, док са хибридним и електричним моторима предњачи Кина, па и Америка.

„Имамо много компанија које се баве производњом аутомобилских делова. А правимо и електричне аутомобиле. То је од великог значаја за Европу. Да сам на њиховом месту, ја бих инвестирао милионе у вештачку интелигенцију и у полупроводнике. Учинио бих све да ујединим Европу. Не можете имати ни најмањи каменчић у некој ципели, а да немате проблема. Онда бих ојачао европску позицију широм света. Посета Фон дер Лајенове Индији била је паметна, то бих учинио и са Кином и са свим афричким земљама. Наш положај у афричким и азијским земљама је слаб. Није довољно имати један или два састанка, већ је неопходно трајно присуство на тим тржиштима и оснивање производних капацитета тамо. Не можемо као римска империја да уживамо у благодетима наших живота и говорити други дивљаци, а онда се све распадне... Морамо да разумемо ситуацију и морамо бити рационалнији што је могуће више. Ако не, веома брзо више нико неће Европу питати ни за шта”, појаснио је Вучић.

На питање које су то ствари које код њега потцењују и која су његова достигнућа, рекао је да не би говорио о томе, већ изнео само податке. Вучић је подсетио да је БДП Србије, у моменту када је он постао премијер, износио 32 милијарде евра, док ће ове године бити 93 милијарде, што је велика разлика. Подсетио је и да је и незапосленост са 25,9 пала на 8,2 одсто, док је нето просечна плата са 329 евра, порасла на 960 евра, а биће и 1.000 евра на крају године. Такође, јавни дуг је био 79 одсто БДП-а, а сада износи 52 процента.

„То су прави резултати. Оно што људи потцењују је тежак рад и чињеница да имају сопствена виђења из либералних медија, и да верују да ударањем оних који мисле другачије могу нешто да учине. Мене за то није брига. Имам своје циљеве, свој став и не бојим се никога. На крају нико не може да узме те резултате. Изградили смо више километара ауто-путева за протеклих 10 година него пре 60 година. То је нешто. И успешно смо сачували мир и стабилност у региону. Нема ратова, нема већих сукоба. На то сам поносан”, нагласио је Вучић.

Да нисам урадио добре ствари, не би било толико великих протеста

Следећи циљ Србије везан је за Експо 2027. Ту се не ради само о тој изложби, већ о резултатима за које бих желео да буду видљиви и пре почетка сајма, рекао је председник. „То су нови путеви, нови научно-технолошки паркови. Нова Србија. Радимо на томе и поред протеста. Онда ће грађани да оцене да ли је то била добра ера за Србију. Верујем да ће историчари донети јасан закључак”, казао је председник Србије. На питање шта му даје снагу у овој ситуацији, одговорио је да је то чињеница да је све чему тежи урадио на чист, на савестан начин. „То значи да морате да се борите, за земљу, за своје циљеве. На миран начин. Да нисам урадио добре ствари никада не би било тих великих протеста, сви би били задовољни око нас, а најмање грађани Србије. Сада су Срби задовољни, изузев лажне елите и других који нису срећни и који желе да се врате на власт. Уверен сам да немају никакве шансе на фер изборима, али они изборе и не желе. Имају само једну могућност. Морају да ме убију, јер нећу прихватити прелазну владу. Имам своје принципе, идеологију и идеје, а то је важније од мог живота”, закључио је председник Вучић.

Путин жели да буде део света, а не да нападне Европу

Сукоб у Украјини неће се завршити ускоро, али је важно да Американци и Руси разговарају о важним питањима, изјавио је председник Вучић. „Добро је да се разговара о многим стварима, а једна велика је Украјина, која ће бити најтежа за Русе. Али постоје и многе друге ствари, споразуми о трговини, интересне зоне... Мислим да обе стране желе да минирају геополитичку и економску позицију Европе и ЕУ. Мислим да је то постало заједнички именилац Руса и Американаца. Да ли ће бити успешни, не знам. Надам се да ће на крају донети мир. То би свима нама значило много”, подвукао је председник Србије.

Када је реч о издвајању великог новца у ЕУ за наоружавање, мишљења је да је то само скривање трагедије и рата. „Нисам сигуран да ће то бити довољно Украјини да победи у рату”, рекао је Вучић. Сматра да Европа треба да нађе рационална решења. „Они желе да буду привржени својим вредностима, али имају различита тумачења истих. Потребан је рационални приступ. Али ко сам ја да их саветујем...”, приметио је председник Србије. У тврдње Европљана да ће Владимир Путин напасти Европу не верује. „Не верујем да је то Путинова идеја. Можда су они паметнији и имају боље обавештајне податке од мене. Само да подсетим, знао сам да ће Путин напасти Украјину, а они су тада, када сам то јавно изнео, рекли да неће. Не верујем да ће Путин напасти балтичке земље, Румунију, или било кога другог. Он жели да буде део света, поново, када достигне своје националне и државне интересе, из свог угла. Онда жели да живи нормално, жели да види укинуте санкције”, појашњава Вучић.

Коментари6
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Krajnje vreme da se urazumimo!
Srbija sada ima najbolju moguću podršku da se izbori za svoje interese i pravdu, od kada je Tramp na vlasti.Nadajmo se miru između Rusije i Ukrajine, nadajmo podršci i Amerike i Rusije da Srbija oslobodi Kosovo. Vreme je za pobede a ne za ove bezumne proteste i šugave revolucije. Narode, urazumi se, deca nazad u škole, Red i Mir!
Zlatko
Da nije svih ovih dešavanja u Srbiji, verujem da bi do susreta možda već i došlo. Mnogo tonova je u tom pravcu stizalo iz SAD, još pre inaguracije Trampa.
Miloš
Toliko o tome da naš predsednik nema podršku u svetu
seda
Razgovori o istorijskim događajima pomažu nam da razumemo sadašnjost i da se borimo za budućnost u kojoj će se poštovati međunarodno pravo.
seda
Ovaj susret daje nadu da će Srbija imati aktivniju ulogu na međunarodnoj sceni i da će se njene glasove više slušati.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.