Ђурић: Влада Куртијев образац – „Срби морају да пате и да плате”
Њујорк – Министар спољних п ослова Србије Марко Ђурић изјавио је синоћ на седници Савета безбедности Уједињених нација (СБ УН) у Њујорку, на којој се разматрао Извештај генералног секретара УН Антонија Гутереса о раду УНМИК-а за период од септембра претходне до марта ове године, да се међународни принципи морају поштовати једнако и доследно.
Шефица УНМИК-а и специјална представница генералног секретара УН Каролин Зијаде је приликом представљања шестомесечног извештаја рекла да, када је посетила север АП Косова и Метохије крајем марта ове године, саговорници су јој указали на сталан дефицит поверења између институција и забринутост за будућност с обзиром на дешавања у региону. „Пожалили су се на једностране акције власти у Приштини, укључујући гашење институција Србије. Они су рекли да не виде било какву алтернативу дијалогу под окриљем ЕУ и да косовски Срби само унутар Заједнице српских општина могу да остваре систем самоуправљања”, рекла је Зијаде.
Ђурић је на седници рекао да се услед једностраних потеза и етнички мотивисаних инцидената које је починио актуелни владајући режим у Приштини на челу са Куртијем ситуација на терену на КиМ погоршава, а да Срби плаћају цену. Навео је неколико инцидената који илуструју „узнемирујући и опасан образац који се огледа у речима Куртија ’Срби морају да пате и да плате’”.„Приштина је последњих месеци ескалирала своју кампању систематске демонтаже српских институција широм КиМ. Ово нису симболични гестови. Имају директне, болне свакодневне последице по конкретне људе. Укинуте су плате, пензије, социјална помоћ хиљадама српских породица. Основна средства за опстанак многих наших сународника су доведена у опасност”, истакао је шеф српске дипломатије.
Подсетио је да смо 15. јануара ове године били сведоци и координисаних напора Приштине да затвори српске институције у Косову Пољу, Грачаници, Липљану, Великој Хочи, Ораховцу и другим енклавама јужно од Ибра. То није била само политичка провокација, истакао је Ђурић и додао да је то био и прорачунати покушај брисања колективног идентитета Срба у тим срединама. „Тешко је замислити да би ико могао да сматра да такви поступци погодују дијалогу или помирењу. Само неколико недеља касније, 21. фебруара, центри за социјални рад у четири општине са српском већином на северу су насилно затворени, чиме је више од 1.500 угрожених појединаца остало без приступа основним услугама. Како у таквим околностима озбиљно говорити о нормализацији или изградњи поверења”, упитао је Ђурић и указао да примери које је навео поново враћају на питање које Београд поставља већ 12 година, а то је када ће бити успостављена Заједница српских општина.„Услови за учешће Срба били су све само не слободни или поштени. Више од месец дана нису објављени званични резултати локалних избора на КиМ, наводно због софтверске грешке. На крају је једно посланичко место, које је с правом припадало српском представнику, практично одузето. То је учињено кроз оркестрирано учешће етничких Албанаца да гласају за представника кога је одабрао Курти, чиме је кандидату омогућено да победи не кроз подршку српске заједнице, већ претежно гласовима Албанаца”, рекао је Ђурић.
Да парадокс буде још јаснији, како је додао, када је претходних година било сличних случајева, када су Срби наводно гласали за кандидате из других заједница, такви избори су брзо поништени.
Шеф српске дипломатије је навео да такво играње са системом гласања и праксама подрива не само демократски интегритет, већ и поверење у институције које би требало да гарантују правичност и заступљеност свих заједница.
Србе хапсе упркос гаранцијама ЕУ и САД
Министар спољних послова Марко Ђурић је нагласио да је Куртијев режим недавно покренуо широку кампању прогона виђенијих Срба на КиМ због учешћа у протестима крајем 2022. године. Ђурић је навео да се то дешава упркос писаним гаранцијама које су ЕУ и САД дале Београду у децембру 2022. године, уз уверавања да ниједан Србин неће бити ухапшен или кривично гоњен због учешћа у тим демонстрацијама.
Напротив, додао је шеф српске дипломатије, 37 Срба је произвољно приведено под тим оптужбама. Од доласка Куртија на власт КиМ је напустило 20 одсто преосталих Срба. Број напада на Србе увећао се за више од 50 одсто. Само у извештајном периоду, о којем је реч на овој седници, догодила су се 63 инцидента, истакао је Ђурић и додао да су у 25 случајева директно умешани припадници тзв. косовске полиције. Ђурић је нагласио да су у четири таква случаја нападнута деца и додао да је 13 младих особа приведено и подвргнуто физичком насиљу.
САД за укидање УНМИК-а, Русија и Кина подржале територијални интегритет
Амерички амбасадор при УН Џон Кели позвао је на укидање УНМИК-а и изјавио да Београд и Приштина морају да раде на смањивању тензија и успостављању мира и стабилности, а да крајњи циљ мора бити узајамно признавање. Руски амбасадор у УН Василиј Небензја рекао је да је јасно да ЕУ нема начин да утиче на Приштину, оценивши да је понашање власти у Приштини према Србима на КиМ „шовинистичко” и да је главни циљ њихово протеривање. Кинески амбасадор је потврдио подршку територијалном интегритету Србије, раду УНМИК-а и позвао на уздржавање од једностраних потеза.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.