Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Обожавани и такмаци

Обожавани и такмаци
iPhone

Прича о iPhonu, „паметном телефону” који производи компанија Епл”, знатно је старија од самог уређаја. Први примерци појавили су се у америчким продавницама 29. јуна 2007. године, и у тој седмици продато је више од 270.000 примерака. Развој „предмета обожавања” трајао је готово четири године, и за то време су кружиле најразличитије приче како ће справа изгледати и како ће се звати. Шифровани назив подухвата био је „Пурпурни два”, а коштао је око 150 милиона долара.

До нашег континента iPhone је стигао нешто касније, најпре се продавао у Ирској, Великој Британији, Француској, Немачкој и Аустрији. На дан 11. јула 2008. приказан је модел iPhone 3G у 22 земље (укључујући оне у којима се продавао од почетка), а у данима који су следили стигао је у 48. Први 3G модел продат је на Новом Зеланду двадесетдвогодишњем студенту, а подаци из октобра кажу да је очекивана продаја за последње тромесечје 6,89 милиона направа, чиме ће се укупан број продатих достићи 13 милиона у овој години.

Док се још бавимо бројевима, није згорег навести да у „Еплу” у последњем тромесечју које се завршило 30. септембра 2008. кажу да зарада од iPhona чини 39 посто прихода компаније или 4,6 милијарде долара. Укратко, прича о овом телефону је заправо прича о произвођачу компјутера који је успео за годину ипо дана да заузме треће место по профиту у мобилној индустрији иза „Нокије” и „Самсунга”.

Рецепт за успех

Технички гледано iPhone није ништа посебно. Први модел није подржавао ни другу ипо генерацију GSM мрежа, није могао да снима видео и нудио је мање-више све оно што просечни мобилни телефони. Но његов дизајн и невероватан стратешки маркетинг учиниле су чудо.

iPhone је дошао као наставак успеха MP3 плејера iPod и као и сви производи ове компаније пратила га је снажна емотивна кампања (познато је да сви корисници производа ове компаније обожавају своје уређаје, а маркетиншки стручњаци чине све да се људи емотивно везују за све њихове моделе јер им је циљ да преко iPhona приволе све већи број купаца да купују њихове рачунаре). iPhone 3G је исправио неке грешке својег претходника и заокружио могућности које се очекују од савременог телефона, али треба имати у виду да је овај апарат пре свега намењен млађој публици, а не пословном свету који би требало да се опредељује за „Нокију” серије Е или BlackBerry уређаје.

(/slika2)Ипак, чињеница да поседује добре алате за Интернет и напредне сензоре који знају да ли је наслоњен на уво, да ли је хоризонталан или вертикалан учиниле су да га и многи озбиљни људи носе (ту је и функција да када „промућкате апарат” иконице се разлете по екрану коју многи сматрају неодољивом). Други невоља са iPhone-om је та што се он продаје, углавном, кроз оператерске мреже које имају потписан уговор са „Еплом”, а ниједан од оператера који послује у Србији нема такав уговор. Након неколико судских процеса у Европи, iPhone је пуштен и у слободну продају, али по знатно вишим ценама – када се купује изван уговорне обавезе са оператером у Европи кошта око 500 евра.

Уколико на неки од начина дођете до ове справице у Србији, битно је да знате да ако се користи са свим својим могућностима (пре свега у комуникацији са Интернетом) iPhone може да направи знатан телефонски рачун пошто справа веома често комуницира са мрежом. То је разлог због кога оператери који га продају легално имају посебне тарифне пакете у којима је Интернет саобраћај практично бесплатан или урачунат у цену.

Престиж за 500 евра

Као мултимедијални телефон без премца iPhone је поставио нове стандарде на тржишту и многи произвођачи су кренули у трку. Неки естетски, а неки функционално. Компанија LG је с моделом Prada у кампању кренула тврдећи да је iPhone украо њихов дизајн након што је овај модел добио награду iF Design Award још 2006. године.

Последњих месеци компаније „Нокија” и „Самсунг” веома снажно рекламирају своје моделе који би дизајнерски и функционално требало да престигну iPhone.

Фински произвођач представља модел N97 који уз екран осетљив на додир поседује QUERTY тастатуру која се налази испод екрана, док компанија „Самсунг” чак и на нашем тржишту рекламира модел Omnia i900 (који се може купити и преко једног од домаћих оператера).

(/slika3)Кључне разлике између три уређаја су оперативни системи на којима раде. iPhone функционише на „Епловој” платформи OS X, „Нокија” на Symbian-u, а „Самсунг” се одлучио за Microsoft Mobile окружење. Потоња два нуде веома велики број независних програма за додатно унапређивање оперативног система, насупрот iPhone-u који је и даље мање отворен (иако он дозвољава инсталирање независних програма).

Сва три апарата поседују веома напредне технологије као што су камере високе резолуције, приступ брзим Интернет технологијама преко GSM мрежа, повезвивање са бежичним мрежама, синхронизацију календара, роковника, именика са компјутером преко мреже као и сателитску навигацију.

Када се, кипак, одлучи да се потроши више од 500 евра за мобилни телефон, јасно је да уз његову функционалност корисник жели одређени престиж. Omnia и N97 се, без икакве сумње, тиме одликују, али дозвољавамо себи да кажемо да – иако мање функционалан, барем у нашим условима – делује да ће iPhone остати на трону овакве групе телефона.

Коментари3
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.