Субота, 19.04.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа
Преко пуне линије

Злочин без тајни

Завод за судску медицину у Нишу представља важну полугу у решавању најтежих кривичних дела
Ниш (Фото С. Лазаревић)

Ниш – Протекле седмице, у организацији Завода за судску медицину у Нишу, одржан је скуп стручњака из ове области, којем је присуствовао и велики број тужилаца из целе Србије. То не чуди, с обзиром на то да заводи за судску медицину обезбеђују кључне информације за спровођење истрага и расветљавање тешких кривичних дела. На предавањима чланова Секције за судску медицину Српског лекарског друштва, која су уприличена на Медицинском факултету у Нишу, учесници симпозијума имали су прилику да се упознају са најзначајнијим искуствима нишког Завода за судску медицину. Ова установа, једина у нашој земљи, под истим кровом обједињује све форензичке дисциплине, а обавља и клиничке прегледе телесних повреда починилаца насиља.

У небројено много случајева, како је на скупу истакао проф. др Горан Илић, директор завода, нишки експерти су своја знања и искуства преносили колегама из других завода за судску медицину, као и тужиоцима у Србији.

Вештачење телесних повреда важно је за квалификацију кривичног дела, а механизам настанка указује на то које је средство употребљено за њихово наношење, што може бити пресудно за идентификацију извршилаца. Све то указује на важност размене знања и искустава, што је и био циљ скупа који је организовао Завод за судску медицину из Ниша.

Како је истакнуто, токсиколошка и ДНК лабораторија нишког завода акредитоване су по највишим и светским стандардима. Анализама, које укључују и вештачење крви, могу се открити скоро сви елементи кривичних дела, укључујући и сексуалне деликте. Управо захваљујући доприносу нишких стручњака, на подручју јужне и југоисточне Србије последњих година нема нерешених најтежих кривичних дела и неоткривених починилаца.

За садашњи висок ниво нишког Завода за судску медицину заслуге не припадају само актуелном директору, проф. др Горану Илићу и његовим сарадницима већ и свим претходним руководиоцима и утемељивачима установе – професорима медицине Радовану Караџићу, Јовану Стојановићу, Браниславу Деновићу и Вујадину Оташевићу, једном од најпознатијих светских стручњака судске медицине. Подсетимо, др Оташевић је пре две и по деценије с неколико колега – патолога из Европе – разоткрио истину о лажном масакру над цивилима у месту Рачак на Косову и Метохији у јануару 1999, што је био директан повод за НАТО бомбардовање наше земље.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.