Роми чине два процента становништва Србије
У нашој земљи живи 131.935 Рома, који чине два процента од укупног броја становника Србије. Резултати последњег Пописа становништва, домаћинстава и станова 2022. године говоре да је више од две трећине Рома сконцентрисано у јужној и источној Србији и Војводини. У региону Београда пописана је готово петина Рома у нашој земљи, док је у Шумадији и западној Србији евидентирано 13 процената од њиховог укупног броја у нашој земљи, говоре подаци из управо објављене публикације „Роми у пописима становништва Србије – између статистике и демографске стварности”, чији је аутор др Александар Кнежевић, професор на Географском факултету у Београду.
„Регионално посматрано, највећи број Рома (50.671) живи у региону јужне и источне Србије, при чему је у три области – Пчињској (10.877), Јабланичкој (10.542) и Нишавској (9.760) сконцентрисан највећи број у свих девет области овог региона. Посматрано по општинама и градовима, Роми су најзаступљенији у градовима Лесковац (6.700), Ниш (5.803) и Пожаревац (4.045), у општини Бујановац (3.532), као и у градовима Врање (2.664), Пирот (2.422) и Смедерево (2.317). Њихов просторни размештај у региону Војводине карактерише концентрација у две области – Јужнобачкој (9.989) и Јужнобанатској (8.421), у којима је пописано 45 одсто укупног броја Рома у свих седам области овог региона”, навео је Кнежевић.
Посматрано по општинама и градовима, указује он, највећа заступљеност Рома у Војводини је у Суботици (3.432), Новом Саду (3.321), Зрењанину (2.721), Панчеву (2.124), Вршцу (1.703), Кикинди (1.620), Ковину (1.493), Руми (1.376), Сремској Митровици (1.328) и Старој Пазови (1.253).
„Најнижи удео у укупном броју Рома у нашој земљи регистрован је у региону Шумадије и западне Србије, а подаци говоре да их је највише у четири области – Мачванској (3.489), Колубарској (3.288), Расинској (2.725) и Поморавској (2.401). Према резултатима последњег пописа становништва, у овом региону Роми су најбројнији у Крушевцу (2.063), Крагујевцу (1.444), Шапцу (1.296) и Ваљеву (1.257), док је у осталим општинама и градовима њихов број испод хиљаду становника. У главном граду Србије, Рома је највише у градским насељима Београда, а у шест градских општина Београда пописано је укупно 4.024 Рома – на Врачару их је 108, на Звездари 1.590, на Новом Београду 1.598, Раковици 514, Савском венцу 138 и Старом граду 76”, навео је Кнежевић.
Он истиче да је у односу на 2011. годину забележен популациони пад који треба посматрати из различитих углова – природног прираштаја, који је код Рома још увек позитиван, из угла миграционе компоненте, чији је статистички исказ тешко потврдити на директан начин, али и из угла који је својствен за ромску популацију, а односи се на променљивост исказа о националној припадности у пописима становништва. Наиме, подаци говоре да је између два пописа становништва број Рома пао за 15.668 становника, а витална статистика истовремено бележи позитиван природни прираштај од почетка 2012. до краја 2022. године. То значи да је у периоду између два последња пописа становништва чак 36.865 Рома, односно готово четвртина припадника ове националне мањине „нестала” из Србије по основу исељавања, односно емигрирања у иностранство.
Кнежевић, који се више од деценије бави демографским истраживањима ромске популације, истиче да припаднике ове националне мањине карактеришу високе вредности наталитета и природног прираштаја, ниска просечна старост и старост мајке при рођењу првог детета, висока подударност између очекиваног и оствареног броја деце, значајно учешће у репродукцији младих жена из оптималног фертилног контингента и високе вредности стопе укупног фертилитета. Према резулатима пописа 2022. највише вредности стопа наталитета и природног прираштаја забележене су у београдском региону, најниже у региону Војводине, а просечан број деце које имају Ромкиње износио је 2,22, што представља пад броја деце у односу на претходне пописе становништва – овај пад евидентиран је у свим регионима, а највише у београдском.
„Резултати последњег пописа становништва говоре да чак 45 одсто од укупног броја Рома у Србији никада није ступио у брак, а подаци о образовном профилу ове популације сведоче да је удео припадника ове националне мањине без завршене основне школе већи од трећине – чак 13,3 одсто Рома нема никакво образовање. Четвртина има непотпуно основно образовање, 43 одсто завршену основну школу, 18 одсто средњу школу, 0,4 одсто више образовање, а 0,8 одсто високо образовање. Према већини показатеља, образовање Рома представља зачарани круг цивилизацијских норми и економске немоћи ове етничке заједнице, из чега произилази образовна структура ромске популације као статистички показатељ њихове образовне инфериорности у односу на остало становништво Србије”, образлаже Кнежевић.
Више од половине хришћанске вероисповести
Према резултатима последњег пописа становништва, више од половине Рома у нашој земљи је незапослено, при чему је удео незапослених жена приметно виши и износи 58 одсто, док је удео незапослених мушкараца износио 48 процената. Подаци о вероисповести говоре да је 57 одсто Рома хришћанске, четвртина исламске вероисповести, док се по три процента Рома изјашњава као католици и протестанти. Роми хришћанске вероисповести најзаступљенији су у Војводини и у јужној и источној Србији, док су најмање заступљени у Београду. Највећа концентрација католичких и православних Рома у Србији забележена је у Војводини, док је 90 одсто Рома протестантске вероисповести сконцентрисано у јужној и источној Србији. Према резултатима пописа из 2022. године око три четвртине Рома исламске вероисповести пописано је у београдском региону и у јужној и источној Србији, а њихов најнижи удео је забележен у региону Шумадије и западној Србији. Међу Ромима чији је матерњи језик ромски, најзаступљенији су припадници православне, исламске и протестантске вероисповести. Код Рома православне вероисповести најзаступљенији је српски матерњи језик, док је код Рома исламске вероисповести најзаступљенији ромски матерњи језик.
Подели ову вест

Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.