Четвртак, 09.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

У финалу „Туцанијаде” ударио брат на брата

Стеван Проданов (44) из Мокрина нови је шампион манифестације која се у Мокрину одржава већ 35 година, а завршни окршај ушао је у историју незваничног светског првенства у туцању фарбаним ускршњим јајима
У финалу „Туцанијаде” ударио брат на брата
Завршно одмеравање: Душан и Стеван Проданов (фотографије М. Обадић)

За 35 година, колико је дугa традиција незваничног светског првенства у туцању фарбаним ускршњим јајима, није се догодило да у финале уђу рођена браћа. У летописима мокринских дешавања остало је забележено да су једне године у завршном надметању један на другог ударили отац и син, Сава и Живица Терзић, а минулог викенда исписана је још једна посебна страница историје овог села на северу Баната. Тиме су браћа Проданов уједно добила својеврсно признање за чињеницу што се одабиром најтврђих јаја баве од малих ногу.

„Ово ми је четврта шампионска титула, од укупно осам сениорских у нашој породици. Брат Душан их има три, отац једну и сада сам им се и ја придружио на трону. Фамилија смо са највише титула на ’Туцанијади’”, каже Стеван Проданов, овогодишњи победник. Како објашњава за наш лист, одабир кокошака које ће „донети на свет” најтврђа јаја траје од јануара до Васкрса, јер тајна није у исхрани, већ у генетици.

У категорији јуниора, тријумфовала је деветогодишња Дуња Голић и тако одбранила лањску титулу. „Победничко јаје изабрао је мој деда, из нашег кокошињца”, открила нам је двострука шампионка.

Мокринчани кажу да је Васкрс најлепши у њиховом селу. Готово сви мештани се за највећи хришћански празник окупе на Варошком тргу да бодре такмичаре „Туцанијаде” и знатижељно очекују новог шампиона. За њих је ова надалеко позната манифестација ствар престижа, а сваке године им се у надметању придружују такмичари из читаве Србије и Републике Српске, али и из других крајева света. У такмичарској конкуренцији, позорницом су продефиловали претенденти на титулу из Румуније, Шведске, Швајцарске, Немачке, али и један мокрински зет из Португалије. Духовити Мокринчани су Јоргеа Росуа из Лисабона одмах „прекрстили” у Ђорђа Ружића.

„Одмеравање браће Проданов у финалу дало је посебну чар овогодишњој манифестацији. Срећа их је погледала да буду у различитом делу жреба и да се не сретну у елиминационим дуелима. Више од 200 такмичара минулог викенда је окушало срећу, радује нас што је било више јуниора него сениора, што значи да ћемо имати доследне наследнике најпознатије ’Туцанијаде’ на свету”, истиче Живица Терзић, председник такмичарске комисије.

Да је мокринска „Туцанијада” надалеко позната, говори и податак да комшије из Румуније превале 500 километара до Мокрина како би добиле најтврђа јаја.

„Они од пре три године организују такмичење по узору на наше првенство. Путују седам сати да бисмо им помогли при одабиру најтврђих мокринских јаја”, уз осмех каже Живица Терзић, подсећајући да ову традиционалну манифестацију посети између 5.000 и 10.000 људи.

До следећег Васкрса, мештани се враћају мирној свакодневици и припремама за „Гусанијаду”, још једну велику традиционалну манифестацију која се у овом селу одржава у фебруару.

 

 

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.