Понедељак, 23.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Смедеревско читалиште – 179 година опстанка

Фото О. М.

Смедерево – Протекла седмица у Смедереву је протекла у знаку обележавања 179 година од оснивања Народне библиотеке Смедерево, односно читалишта у том граду. Програм свечане академије је отворен Баховим менуетом, који је на виолини извела Ђурђина Денић, ученица Музичке школе „Коста Манојловић“ у класи Јелене Угричић.

Госте је поздравила директорка библиотеке Оливера Стајић, рекавши да скоро два века ова установа стоји као сведок времена, чувар знања и културе. Данас библиотека има више од осам хиљада уписаних корисника што, како је рекла,  показује да су књиге и знање и даље важни у животу Смедереваца.

 „Циљ је да наша библиотека постане још модернија и доступнија“, поручила је директорка Стајић.

Уручене су захвалнице највећим дародавцима у претходној години, како појединцима тако и установама и компанијама, а награђени су и најактивнији читаоци у граду и сеоским огранцима смедеревске библиотеке.

Свечаност је завршена концертном етидом Анте Гргина, коју је на кларинету извела Марија Ђурђевић, такође ученица МШ „Коста Манојловић“,  у класи Марка Ђорђевића.

 Целонедељни програм обележели су књижевни сусрети, промоције, изложбе, радионице, али и стручни семинар за библиотекаре „ Електронске колекције библиотека и каталогизовани слободно доступни интернет извори“. Предавач је била Марина Митрић из Народне библиотеке Србије. За крај је остављена промоција романа „ НГДЛ“  Маринка Арсића Ивкова, добитника НИН-ове награде 2024. Осим аутора говорила је и проф.др Александар Јерков а разговор је водила Сања Дробњаковић.

 

Први помени књиге и библиотеке у Смедереву везују се за деспота Ђурђа Бранковића који је на свом двору у смедеревској тврђави имао изузетно богату библиотеку. У данашњем смислу речи прва библиотека је Смедеревско читалиште, основано 1846. године, једна од првих јавних библиотека у Кнежевини Србији. Из Смедеревског читалишта настала је Народна библиотека Смедерево. Мењала је локације и називе (Смедеревско читалиште, Читаоница Смедеревско јединство, Народна књижница и читаоница) и радила је уз повремене прекиде. Највеће страдање доживела је приликом експлозије муниције 1941. године, када је уништена зграда и целокупан књижни фонд. Ангажовањем Комесaријата за обнову Смедерева, градска библиотека почиње са радом  новембра 1943. године. Од тада  ради у континуитету, a oд 1990. године под називом Народна библиотека Смедерево. Данас је једна од најмодернијих и најуспешнијих у Србији. Располаже фондом од 250.000 књига, часописа, новина и  некњижног материјала и савременом библиотечком опремом. Поседује пет читаоница са150 читалачких места. Народна библиотека Смедерево је од 1994. године матична библиотека за Подунавски округ.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.