Субота, 18.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Грчка полако добија рат против пушења

Иако по броју пушача и даље предњачи у Европи, забране су све строже, а сада се уводе и за скоро све електронске цигарете
Грчка полако добија рат против пушења
На све стране јасно истакнути знаци забране пушења (Фото/ EPA/Orestis Panagiotou)

Од нашег дописника

Атина – Грчка је на корак до забране електронских ароматизованих цигарета јер се закон који је поднело Министарство здравља налази у завршној фази јавне расправе. Моћи ће да се користе само оне са укусом дувана и менте, док ће све остале које миришу на лубеницу, чоколаду, кекс, па чак и виски, бити повучене са тржишта.

Забрана је пре свега усмерена на малолетнике. Аларм је била чињеница да 11 одсто младих од 15 до 16 година константно користи електронске цигарете. Ове мере су изазвале незадовољство трговаца такозваних вејпинг производа који упозоравају да ће се продаја са легалног пребацити на неконтролисано „црно тржиште” јер је реч од пола милиона регистрованих корисника. Истовремено, закон ће погодити и две хиљаде специјализованих продавница и око десет хиљада људи који раде у сектору електронских цигарета.

Грчка своје прописе усклађује са европским директивама па је, уз обавезна здравствена упозорења о штетности пушења, концентрацију никотина у пуњењима за електронске цигарете ограничила на 20 мг/мл, запремину резервоара на 2 мл и запремину допуна на 10 мл. Од октобра 2019. електронске цигарете као и традиционални дувански производи потпадају под забрану коришћења у затвореним јавним просторима.

Чињеница је да је Грчка кроз законодавне мере али и низ кампања предузела значајне кораке у борби против пушења, али висока стопа пушача и даље кочи ову борбу за здравље грађана. Иако неке статистике кажу да је само четири одсто угоститељских објеката поштовало забрану пушења, ипак се од 2002. конзумација цигарета по глави становника смањила за 63 одсто, односно са 147 паклица на 54 кутије годишње. Али треба имати на уму да данас многи пушачи „решење” налазе у „мотању” дувана.

У 2022. години са око 2,7 милиона Грка пушача (од чега су 38 одсто жене), Грчка је на 54. месту у свету и прва у Европи. А пушење је у врху узрока смрти грађана ове земље. Ни високи порези, као ни цена паклице цигарета које су се за квалитетније кретале око 4,5 евра па навише, нису зауставили зависнике од дувана. Зато не чуди да се цигарете кријумчаре у Грчку, иако она спада у групу највећих произвођача цигарета.

Грчка је још 2009. увела забрану пушења у свим јавним затвореним просторима, укључујући ресторане и барове. Власници објекта већих од 70 квадратних метара су могли да одреде посебне просторије за пушаче али под условом да то не заузимају више од 40 одсто укупне површине објекта. Следеће године закон је пооштрен, те се забрана односила на сваки затворени простор без изузетка. Казне за оне који прекрше и запале цигарету су се кретале од 50 до 500 евра а власници објекта могли су да буду кажњени од 500 до 10.000 евра, па и да се у случају понављања прекршаја суоче са затварањем објекта. Кршење забране се у ноћним клубовима огледало у постављању посуда за чај са мало воде на свим столовима, које су служиле као пепељаре. У својеврсном рату против пушења напредовало се полако па је 2019. забрана проширена и на електронске цигарете, па и на пушење у приватним возилима у присуству деце млађе од 12 године, за шта је казна била 1.500 евра.

И после свега, данас је у Грчкој ипак све мање људи који се на јавном месту могу видети са цигаретом. Такође, тешко ће се наћи бољи ресторан, па чак и таверна, где може слободно да се пуши. Стиче се утисак, мада је у то мало ко веровао, да су Грке „довели у ред” јер у зимским месецима и у затвореном простору у кафићима и ресторанима нема дима, нема непријатног мириса који упија одећа.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Jovan
A u Srbiji u svakom restoranu teror duvanskog dima.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.