Британци се спремају за апокалипсу
Радње са опремом за случај слома цивилазацију узрокованог нуклеарним ратом или неком другом катастрофом зарађују све више новца и имају све већи број муштерија.
„Све је почело са ковидом, а када је Русија извршила инвазију на Украјину, распродали смо гас маске, ствари за нуклеарну заштиту, таблете са калијумом. За дан и по смо остварили промет на месечном нивоу. Када су нестанци струје погодили Шпанију и Португал, продали смо радио-уређаје са соларним погоном на навијање. Обично продам око 10 недељно, а сада сам продао 40 у једном дану – то је била цела моја залиха. Конзервирана храна је такође распродата и купује се масовно у локалним маркетима“, изјавио је власник онлајн продавнице војне опреме Џастин Џонс за Гардијан.
Поред тога, амерички и канадски подкасти у којима се говори о преживљавању у природи све су популарнији међу млађим генерацијама у Великој Британији.
Масовно се праве залихе конзервиране хране, флаширане воде, филтера за пречишћавање воде, гас маски, ножева, самострела и других реквизита које је могуће набавити у Великој Британији чији су закони строжији када је реч о набавци ватреног оружја, за разлику од САД и Канаде. Поред тога, највише се продају вишенаменски алати, торбе и опрема за камповање.
Препорука британске владе
Влада Велике Британије дала је препоруке становништву како се опремити и навела списак неопходних потрепштина у случају катастрофе већих размера.
- Батерија или лампа на навијање – бакље су безбедније од свећа, преносива батерија за пуњење вашег мобилног телефона.
- Радио на навијање у случају нестанка струје – ауто радио може да се користи, али у тешким временским условима може бити безбедније остати унутра. Резервне батерије за лампе и радио и резервна батерија за било коју медицинску опрему на коју се ослањате.
- Комплет прве помоћи или неке предмете прве помоћи, укључујући предмете као што су водоотпорни фластери, завоји, термометар, антисептик, раствор за испирање очију, стерилни завоји и рукавице, медицинска трака за завоје и пинцете.
- Дезинфекционо средство за руке и влажне марамице у хигијенске сврхе када је вода искључена.
- Флаширана вода – не постоји стандардна цифра за ово јер хитни случајеви могу варирати у трајању и људи користе различите количине. Светска здравствена организација препоручује минимално 2,5-3 литре воде за пиће по особи дневно за преживљавање. 10 литара по особи дневно ће вам учинити удобнијим тако што ћете обезбедити и основне потребе за кување и хигијену. Додатна вода може бити потребна за прављење формуле за бебе, за медицинске уређаје и за кућне љубимце.
- Храна којој није потребно кување као што је конзервирано месо, воће или поврће и отварач за конзерве, а као и код воде, колико вам је потребно зависиће од ваших околности. Залихе за бебе као што су пелене и формула за бебе – готова или „спремна за храњење“ формула је најбоља јер можда нећете моћи да прокувате воду. Не заборавите храну за кућне љубимце.
Подели ову вест


Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.