Субота, 21.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

Србија има 50 тона златних резерви

(Пиксабеј)

Резерве злата у Србији достигле су скоро 50 тона, рекла је данас гувернерка Народне банке Србије (НБС) Јоргованка Табаковић и истакла је да је то рекордна цифра која је у односу на крај јула 2012. године преко три пута већа.

Табаковић је, на конференцији о финансијским услугама: "Инвестиције у фокусу - Глобални трендови, локални одговори" која је одржана данас у Београду, истакла да је Србија у последњих неколико година доживела велике успехе у финансијском сектору и издвојила то што је  оцењена као земља инвестиционог ранга.

"Ми смо земља инвестиционог ранга, а то смо и заслужили", рекла је Табаковић.

Истакла је да су девизне резерве Србије на јако високом нивоу у извештајима свих рејтинг агенција.

Истакла је да је Србија постала део СЕПА (Сингле Еуро Паyментс Ареа), јединственог подручја плаћања у еврима, који ће Србији омогућити лакша и ефикаснија плаћања у еврима унутар Европе, као да се врше унутар једне државе.

Подсетила је и да НБС сарађује и са америчком компанијом Дисцовер која повољно утиче на привреду Србије.

Као један од успеха, издвојила је и то што је стопа незапослености младих готово преполовљења.

"Говорим о реалном расту и о амбијенту који је створен у Србији", рекла је Табаковић.

Осврнула се и на развој вештачке интелигенције у Србије и оценила је да она није сектор будућности, већ садашњости Србије.

Гувернерка је рекла да је Србија у претходних шест месеци доживела тежи период, а како је рекла, не може да врати оно што је пропуштено, али зато може да га надокнади.

Истакла је да је у тренутној ситуацији важнија сарадња уместо подела, а најбољи облика сарадње је онај у коме обе стране имају корист за себе, јер, како је рекла, таква сарадња је увек одржива.

Конференција о финансијским услугама: Инвестиције у фокусу - Глобални трендови, локални одговори организује Савет страних инвеститора Србије трећу годину за редом.

На трећем издању финансијске конференције у фокусу су утицај актуелних геополитичких на пословање и инвестиције у Србији, очекивања инвеститора и корисника финансијских услуга у временима неизвесности, глобалним трендовима и отпорности финансијског сектора у Србији.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.