Хапшења карикатуриста из Истанбула
Једна карикатура у Турској је на тренутак потиснула у други план многе догађаје који последњих дана заокупљају пажњу јавности у земљи, немирном региону и у свету. Карикатура пророка Мухамеда, коју је објавио сатирични недељник „Леман”, који излази у Истанбулу, узбуркала је духове и довела до хапшења запослених у листу. Полиција је привела на саслушање четворо карикатуриста овог листа.
Карикатура приказује пророка Мухамеда и Мојсија како размењују поздраве док лете у ваздуху, а испод њих са неба падају бомбе. То је асоцијација на крвопролиће у Гази у којој је у последње две године погинуло више од 50.000 Палестинаца, највише гладних цивила, укључујући и нејач, док исламски свет још није успео да нађе заједнички језик како да заустави то крвопролиће Бенјамина Нетанјахуа.
Карикатура је одмах изазвала реаговање и у влади и међу грађанима, који не могу да прихвате овакву слободу штампе поготово када је реч о пророку Мухамеду. Неколико стотина радикалних исламиста окупило се у центру Истанбула у дистрикту Бејоглу и бацали су каменице на просторије сатиричног недељника. Окупљени су узвикивали „Алах је највећи”. Полиција је морала да користи гумене метке и сузавац да би их зауставила и растерала. На једном снимку демонстрант виче „За нашег Пророка дали бисмо своје животе и одузели животе; нико не може увредити нашег Пророка.” Окупљени су такође обавили ноћну молитву.
Министар унутрашњих послова Турске Али Јерликаја назвао је карикатуру провокацијом и рекао да ће се због тога одговарати пред законом јер, како тврди, карикатура није заштићена слободом изражавања или слободом говора.
Фахретин Алтун, шеф комуникација турског председништва, назвао је карикатуру „гнусним нападом на наша уверења и вредности”. Министарство правде Турске објавило је да је покренута истрага о инциденту по члану 216 турског кривичног закона због кривичног дела „јавног вређања верских вредности”.
Поступак листа су осудили и министар спољних послова Хакан Фидан и директор за комуникације председника републике Фахретин Алтин.
Сатирични недељник „Леман” одбацује оптужбе и осуђује потезе државних органа.
„На овој карикатури није посланик Мухамед. То је само име Мухамед, заправо име свих муслимана убијених у израелском бомбардовању. У исламском свету данас постоји више од 200 милиона људи који који носе то име. Наш циљ је био да истакнемо патње потлаченог муслиманског живља без намере да омаловажавамо верске вредности. Тумачити карикатуру на тај начин је злонамерност јер то није порука нашег посланика Мухамеда”, тврде у истанбулском листу.
Оваква реаговања у Турској су се могла очекивати, пошто садашња влада има дубоке исламистичке корене. У Анкари су и раније оштро осуђивали сличне потезе сатиричних медија у земљи и свету. Године 2005. на удару се нашао дански лист „Јиланд постен”, који је објавио карикатуру пророка Мухамеда са бомбом у турбану. То је изазвало бесне протесте у исламском свету.
Када је десет година касније француски сатирични лист „Шарли ебдо” пренео карикатуре из „Јиланд постена”, то се завршило стравично: браћа Саид и Шериф Куач, екстремни исламисти, упали су једног јутра у редакцију сатиричног листа и иза себе оставили 12 лешева новинара и другог особља.
Сада се очекује судски расплет око судбине новинара истанбулских недељника. Они који су то урадили биће позвани на одговорност пред судом, истичу у влади.
У сличним ситуацијама делиоци правде у Турској су били немилосрдни. Пре неколико година суд у Анкари је осудио двојицу новинара на по две године затвора зато што су своје колумне у опозиционом листу „Џумхуријет” илустровали „контроверзним” карикатурама пророка Мухамеда које је својевремено објавио „Шарли ебдо”. Због овог хапшења, Анкара је критикована у међународним групама које се боре за људска права и слободе. То је и један од разлога због којих Турска већ две деценије не успева да отвори капије Европске уније иако је формално почела преговоре пре две деценије.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


