Епидемија заобилази Београд
У Београду за сада нису регистроване веће епидемије жутице, али су случајеви заразе хепатитисом А забележени на подручју две општине, рекла је др Невенка Жакула, начелник Епидемиолошке службе Градског завода за јавно здравље. Она је објаснила да се болест прво појавила у Основној школи "Бранко Радичевић" у Новом Београду, где је до сада оболело петоро деце из нижих разреда, а да је епидемија мањих размера регистрована и у општини Лазаревац, где је у четири породице од жутице заражено 11 људи. За сада нема прецизних података о узроку заразе житеља овог места.
– Од почетка године до сада у Београду је регистровано 117 случајева оболелих од хепатитиса А, што није драматично. У последњих пет година имали смо 11 мањих, углавном породичних епидемија, са 50, 60 заражених – истакла је др Жакула и додала да је неопходно да и приватне ординације пријављују евентуалне случајеве заразе жутицом да би епидемиолошке службе имале јасну слику о броју оболелих.
Према речима др Зорана Панајотовића, начелника београдске санитарне инспекције, испитивањима је установљено да се малишани из новобеоградске школе нису заразили преко хране из школске кухиње и да се претпоставља да су деца жутицу "зарадила" изван школе. Он истиче да појава епидемије жутице у Нишу није у вези са овим случајем у престоници.
– Сезона заразе ове болести су управо јесењи месеци, октобар и новембар, а, пошто инкубација обољења дуже траје, претпоставља се да су се оболели много раније заразили. Постоји могућност да ће још једно или двоје деце имати симптоме жутице – додао је др Панајотовић.
Душанка Радишић, директорка ОШ "Бранко Радичевић", објаснила је да се дечак који је средином септембра први оболео од жутице већ вратио у школску клупу. Иначе, болест се појавила у два различита одељења другог разреда.
– Подигли смо хигијенске мере на виши ниво. За време распуста смо по други пут дезинфиковали просторије школе. После сваког великог одмора спремачице чисте учионице и ходнике – појаснила је директорка школе.
Према подацима Градског завода за јавно здравље, у Београду је 2004. године од жутице оболело 237 особа, а годину дана касније била су 262 случаја. Хепатитис А је прошле године имало 147 људи.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


