Среда, 17.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
ПРЕДСЕДНИК ВУЧИЋ ОБИШАО ДУНАВСКИ КОРИДОР И МАНАСТИР ТУМАНЕ

Нашем народу је важан мир

 Нашем народу је важан мир
Председник Србије са амбасадором Кине Ли Мингом и радницима компаније „Шандонг” која гради Дунавски коридор (Фото „Инстаграм”/будућностсрбијеав)

Председник Александар Вучић изјавио је јуче, током обиласка радова на из- градњи Дунавског коридора, брзе саобраћајнице од ауто-пута Е75 до Пожаревца, Великог Градишта и Голупца, да ће скоро све бити завршено до новембра, односно да ће остати још око осам километара за следећу годину, као и да ће то бити велика ствар за развој источне Србије.

„Значи за три, четири месеца идете од Београда до Великог Градишта за сат и пет минута отприлике или сат и десет, а до Голупца за сат и двадесет минута”, рекао је Вучић. Према његовим речима, сада ће Сребрно језеро да експлодира у туристичком смислу због Дунавског коридора.

„Нама је то постало некако уобичајено, али ми нисмо оволико градили у претходних 60 година. И сада ћемо све то да убрзавамо и све ће бити другачије. Све што су људи мислили да су празне приче, сада се остварује”, рекао је Вучић и додао да држава ништа не би могла да уради без подршке грађана. Председник је истакао да ће Кинези, када заврше Дунавски

коридор, пребацити механизацију на изградњу ауто-пута до Зрењанина и питао амбасадора Кине у Београду Ли Минга да ли фабрика „Шандонг” има подршку кинеске државе и за тај пројекат у Србији. Амбасадор је одговорио потврдно и истакао да верује да ће две земље под вођством Вучића и Си Ђинпинга имати још више прилика за сарадњу.

Мени је важно да имају подршку председника Сија и државе, јер не радимо са онима који ту подршку немају, навео је Вучић. Он је истакао да се радује сусрету са председником Кине, који је заказан за 3. септембар.Подсетио је и да га је Си, приликом сусрета у Москви, ословио по имену, што је неуобичајено за Кинезе и рекао му да каже

шта би желео да му да, на шта је Вучић одговорио „неку фабрику”.

Амбасадор Минг је рекао Вучићу да ће Кина убрзати и побољшати сарадњу и захвалио Вучићу на поверењу и подршци кинеским извођачима, док су подизвођачи фирме из Србије. Укупна дужина Дунавског коридора, који је пројектован за брзину од 100 километара на сат, јесте 67,94 километра, у оквиру које ће бити изграђена 62 објекта. Градња ове брзе саобраћајнице је почела у новембру 2021. године, а радови су вредни 337 милиона евра.

Вучић је рекао и да ће деоница аутопута од Чачка до Краљева бити завршена до јуна наредне године и истакао да ће то бити огромна ствар за нашу земљу.

Одговарајући на питање новинара након обиласка радова на Дунавској магистрали, да ли је забринут за Србе на Косову и Метохији, председник је изјавио да се подразумева да ће држава наставити да им помаже.

„Радимо по том питању и мислим да радимо добар посао у такозваној међународној заједници. Све већи број људи добро разуме шта је то што се збива на тзв. Косову”, рекао је Вучић. Додао је да је породица Јанићијевић из северног дела Косовске Митровице остала без крова над главом, али да ће то држава да реши. „Нећемо остављати наше Србе без крова на главом, нећемо их остављати без наде и живота у будућности”, поручио је Вучић. На питање о односу међународне заједнице према Приштини, Вучић је одговорио да је то њихово чедо, њихово дете. „Али полако, успевамо да се то мења”, истакао је Вучић.

Поводом најављеног протеста за данас у Руми, председник је казао да тај град више није дужан као некада, да има пара на рачуну и да би поједини желели да се, како је рекао, дочепају власти. Он је навео да ће се они који буду дошли уморити ако буде требало да обиђу све фабрике које је у том граду направио. „Пет или шест фабрика сам отворио у Руми. У реду је све то, да виде како је урађено, да схвате како се напорно и тешко ради, амбициозно, много се енергије улаже”, казао је Вучић. На питање новинара да прокоментарише изјаву професора Јове Бакића да ће он бити крив ако се њему нешто деси, као и то што га је Емир Кустурица окривио за затварање свог ресторана, Вучић је одговорио да је он крив, али да не може да одговара на те, како је оценио, глупости које изговарају људи који сваки дан позивају на нечије „динстање, пржење, печење, убијање, пливање по Дунаву”. Вучић је објаснио да је њему најважније да обиђе све фабрике и путеве. „Једног дана ће кречити белим линијама путеве које смо ми направили. То ће бити веома захтеван посао за њих. Тешко да ће моћи лако да га испуне”, констатовао је председник. Додао је да не може да мрзи своје противнике, само зато што они мрзе њега. Како је рекао, свакодневно се суочава са заменама теза који су део обојене револуције, па се тако дешава да наизглед озбиљни људи дођу и кажу да су само мирно седели на ауто-путу, што је оксиморон и кршење закона.

Пре него што је обишао радове на изградњи брзе саобраћајнице, Вучић

је јуче обишао и манастир Тумане, где је запалио свеће за живе и мртве. Председник се тада осврнуо на Дунавски коридор, који ће, између осталог, помоћи и да се брже стигне до манастира Тумане.

„На стотине људи долазе овде. Када се заврши пут, биће много лакше. Увек сам срећан кад могу да дођем до неке од наших светиња. Нашем народу је важан мир”, рекао је Вучић.

Игуман Димитрије Плећевић је упознао председника са актуелним пројектима у манастиру и истакао да стотине хиљада људи дође годишње у Тумане, а Вучић је приметио да му се

чини да је манастир сваки пут када дође све лепши.

Председник је након посете на свом инстаграм налогу написао да је захвалан на топлој добродошлици и на свему што братство манастира чини како би очувало ово свето место и дух наше традиције.

„Манастир Тумане није само светиња, он је симбол постојаности, молитве и вере да ћемо упркос свему, у тешким и изазовним временима, сачувати оно што нас чини народом: своје корене, своју веру и своју љубав према Србији. Уверен сам да ћемо, вођени оваквим светињама и снагом нашег

идентитета, наставити да градимо Србију као модерну, али чврсто укорењену у својој историји и вери”, истакао је Вучић.

Председник се током посете манастиру сликао са окупљеним народом, који је дошао да га поздрави и одговарао на њихова питања. Он је том приликом прокоментарисао разлику између српске и немачке полиције, која је пре неколико дана насилно разбила протесте подршке Палестини, када се могло видети како немачки органи јавног реда и мира грубо склањају новинарку.

„Мислим да је полиција у Берлину поступала професионално, а наша не само професионално, већ уз минималну употребу силе. Честитам нашим полицајцима који су уместо да користе пендрек узели па их носили, склањали са лица места, показали више од професионалног односа. То су наша браћа и сестре, мало изманипулисани, када имате некакве центре моћи попут медијских платформи који представе реалност на другачији начин. Друштво није само мехур у коме се они крећу, већ шире нешто. Морају да се поштују норме. Као земља смо примили много удараца, биће промена, заклјучио је председник.

Обележавање прогона Срба у „Олуји” 3. августа

Председник Србије Александар Вучић изјавио је јуче да ће 30 година од прогона Срба у „Олуји” бити обележено 3. августа. „Још није дефинитивно потврђена локација, највероватније у Срему негде, али договорићемо се, бићете на време обавештени. Ред је да покажемо поштовање према нашим жртвама, према 2.500 убијених људи, али и преко 250.000 готово заувек или заувек протераних са својих огњишта”, рекао је Вучић. Како је додао, ако не познајемо и не признајемо своју прошлост и не поштујемо своје жртве, тешко не само нама него и нашим потомцима у будућности. „Пре тога Хрватска има своју велику параду 31. јула, имаћемо шта да видимо, реч је о једној од најмоћнијих армија у овом региону, а онда да се ми припремамо за нашу. Наша ће бити средином септембра”, рекао је Вучић. 

 

Биће великих промена у српском правосуђу

 

Биће великих промена у српском правосудном систему, изјавио је јуче председник Вучић. „Време одговорности долази. Тешке ударце смо морали да примимо као земља и биће промена. И у Немачкој се полако покреће расправа како се финансирају поједине невладине организације. Зашто? Зашто увек лево либерални или анархо-либерални сектор? Како тај новац завршава? И то ће бити у много земаља”, рекао је Вучић, одговарајући на питање новинара о утицају страног фактора у српском правосуђу.

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.