Денису Латину запрећено отказом
Од нашег сталног дописника
Загреб – Док се чека одлука о висини дисциплинске казне уреднику на Хрватској телевизији Денису Латину због непримерених изјава (према оцени Етичког поверенства ХТВ-а) о колеги Николи Кристићу поводом његовог избора за председника огранка новинара ХТВ-а при Хрватском новинарском друштву, директор ХРТ-а Вања Сутлић изрекао је Латину казну због ранијег "несташлука". Због, како је оцењено, вређања Хловерке Новак-Срзић и уопште изјава у вези са тим, Денис Латин је кажњен смањивањем октобарске плате за једну трећину и опоменом пред отказ. "Заиста немам никаквог коментара", кратко је на ово загребачким медијима одговорио Латин, што је и сасвим разумљивом с обзиром на други део изречене казне, али суштина целе ове приче сажето је поновљена у службеном документу који је аутор популарне ТВ емисије "Латиница" добио с потписом свог директора Сутлића.
Све је, наиме, почело недавним изненадним именовањем Хловерке Новак-Срзић за главну уредницу Информативног програма ХТВ-а, на коју се вратила после разлаза с Новом ТВ. Латин се томе супротставио изјавивши да на челу Информативног програма "не би требало да буде особа која је у периоду од 1995. до 2000. године била главни носилац говора мржње". Рекао је он у вези са тим још штошта, па му се тако у образложењу изречене казне замера да "није водио рачуна о угледу и интегритету ХРТ-а износећи податке о ХРТ-у и запосленима ХРТ-а на увредљив начин". Замерају му се изговорени изрази попут камелеона, полтрона и некомпетентности, тврдња да је повратак Хловерке на ХТВ "назадовање од барем десет година", као и оцене да је она "чиста метла" (чим је дошла променила је шест уредника у Информативном програму), те да је њено именовање било "политичка, а не професионална ствар, урађена тако што су политичари извршили притисак на Веће ХРТ-а".
У образложењу казне се такође подсећа и на Латинов негативан став према емисијама "Мотришта" и "Отворено" емитованим у периоду од 1995. до 2000, које је он описао као "најстрашније у историји хрватских медија". На крају се у том документу закључује да се све те Латинове изјаве "не могу имплицирати само на Хловерку Новак-Срзић, него и на функцију и карактер ХТВ-а као јавне телевизије, јер све што је протеклих месеци Латин изјављивао упућује на неповерење према Управи и Програмском већу, инсинуирајући на њихову некомпетентност у извршавању законских обавеза и штићењу слободе и независности ХТВ-а".Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


