Афере дрмају Јеринин град
Смедерево – Последње три године овај град на Дунаву „дрма” афера за афером. Овдашње правосуђе и полиција имају „пуне руке“ посла, а странице црних хроника пуне су вести о хапшењима, убиствима, несрећама, наркодилерима, разним малверзацијама, миту, корупцији...
Почетком 2005. године иза решетака се нашао тадашњи директор смедеревског Одсека дечје заштите Радиша Ђорђевић, окривљен за примање мита и злоупотребу службеног положаја при додели дечјих додатака. На листи оптужених за незаконито остваривање права на дечји додатак нашло се 18 лица из Смедерева, а међу њима два референта смедеревског Одсека за дечју заштиту, неколико судија, четворица инспектора у овдашњој полицији, двоје инспектора Управе прихода и још неколико окривљених, углавном, јавних радника. Судски епилог ни након три године није при крају. Смедеревци се нису, такорећи, ни „опоравили“ од дечјих додатака, а град је „продрмала“ афера са „Лажним инвалидским пензијама“. Јавност су свакодневно шокирале вести о хапшењу бројних суграђана, углавном лекара и радника Фонда ПИО, због сумње да су фалсификовали медицинску документацију и примали мито како би један број лица незаконито остварио право на инвалидске пензије. Средином марта 2005. године слободе су лишена 32 лица из Смедерева и још неколико градова Србије, а у међувремену је оптужено још десетак особа. Само неколико месеци касније, Смедерево се опет нашло у врху новинских стубаца због хапшења председнице општине др Јасне Аврамовић, под сумњом да је „учествовала“ у овој афери у време док је била начелник Инфективног одељења смедеревске болнице. Аврамовићева је тада, вољом грађана, како је и постала председница, опозвана са те функције, али јој оптужбе ни судски процес нису „одмогли” да обавља функцију заменика градоначелника. Оптужени у овој афери терете се да су од 1999. до 2005. године, по тарифи од две и по до три хиљаде евра, омогућили доделу око 500 незаконитих инвалидских пензија и оштетили државну касу за десетине милиона динара. До данас није донета ниједна судска пресуда.
Смедеревском правосуђу „запала“ је и највећа корупционашка афера у српској просвети јер је овдашња полиција, захваљујући инспектору инсајдеру, практично разоткрила мрежу професора и посредника на Правном факултету у Крагујевцу који су примали мито за лажне оцене и дипломе. Тако је „Индекс“ у последње две године Смедереву опет обезбедио насловне стране и најавне шпице, јер се од првих хапшења током 2006. године, до недавног покушаја да се одржи први главни претрес, страсти око овог судског процеса никако нису смиривале. Пред лице правде у априлу ће се наћи 88 лица, од којих 23 професора, 33 студента и више од 30 посредника. Оптужени професори се терете да су за давање позитивних оцена без полагања испита примали од 500 до 1.000 евра, док је тарифа за дипломе лажних правника износила од 12.000 до 16.000 евра.
Смедеревска полиција и правосуђе у последње три године имали су велики „окршај” са трговцима дрогом, а смедеревски крај, судећи по незваничним информацијама, важи за један од наркоцентара у Србији. Пред овдашњим Окружним судом води се поступак по три велике оптужнице против 90 окривљених наркодилера, посредника и корисника опојних дрога из Смедерева, Смедеревске Паланке, Београда и Велике Плане, а истражним радњама обухваћено је још двадесетак учесника у дилерским мрежама.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


