„Евровизија”, скејтпарк, мост и Ада...
Београђани, у години за собом, остављају лепе али и ружне догађаје које су заједнички стоички преживели. Радовали су се због нових, обновљених улица, победа спортиста и музичких догађаја који су у свет послали најлепшу слику о престоници Србије. Здружено су били љутити због саобраћајних гужви и колапса, најављених поскупљења и туговали због демолирања и рушења њиховог града. Три месеца стрпљиво су чекали да се политичке странке договоре и престоница коначно добије градоначелника и нову власт.
У 2009. годину улазе са надом да ће заиста бити изграђене обећане школе и вртићи и да ће коначно видети обрис још једног моста на који чекају већ више од 30 година.
Јануар
Чувено београдско коначиште хотел „Москва” прославио је сто година постојања. Изградња палате почела је 1906. године по пројекту архитекте Јована Илкића, а отворио ју је јануара 1908. краљ Петар Карађорђевић.
Аутобус на линији 25, приватног превозника „Кошава превоз”, потпуно је изгорео у Вишњичкој улици на Карабурми. Од високе температуре попуцали су прозори и истопила су се сва седишта, али на сву срећу правовременом интервенцијом возача нико од путника није повређен. Претпоставка је да је до пожара дошло због неисправне инсталације.
Фебруар
(/slika2)Чувени шпански тенор Хозе Карерас одржао је концерт пред око пет хиљада Београђана. Славни уметник одушевио је публику изведбама одабраних канцона и арија које су одјекивале у одлично озвученој Београдској арени.
У нередима које су изазвали учесници протеста поводом једностраног проглашења независности Косова погинула је једна особа и повређено око 35 људи, међу којима је било и полицајаца и цивила. Неколико стотина демонстраната палили су заставе и каменовали америчку и словеначку амбасаду, „Мекдоналдс” и седиште ЛДП-а, разлупан је велики број излога, а многе продавнице у центру града су покрадене и демолиране.
Март
За 14 здравствених установа Скупштина града је набавила нове аутомобиле марке „застава”. Возила су намењена службама за кућно лечење при домовима здравља, који се брину о хронично оболелим, непокретним и старијим пацијентима, а једно возило добио је и Градски завод за геронтологију.
Двојица младића украла су аутобус приватног превозника, на линији 84, и у дивљој вожњи по Земун Пољу разлупали су око тридесетак паркираних возила. Пре тога су претукли возача Ненада Стојковића, кога су на изласку из овог насеља избацили из аутобуса.
Април
(/slika3)Стари савски мост отворен је за саобраћај после шест месеци радова. Мост је офарбан, постављене су нове шине и асфалт, а прилази са обе стране су проширени.
Експлозија у магацину фабрике „Галеника фитофармација” у Земун Пољу проузроковала је велики пожар, а затим се облак пун опасних материја надвио над овим делом града. Због последица удисања штетних материја, лекарима се за помоћ обратило двадесетак грађана, 14 ватрогасаца и седам радника фабрике. Претпоставља се да је експлозију изазвала реакција инсектицида и ваздуха. У гашењу пожара, које је трајало готово три часа, учествовало је 45 ватрогасаца.
Мај
У финалу „Песме Евровизије”, одржаном у Београдској арени, у конкуренцији 25 песама из исто толико земаља, победила је композиција представника Русије Диме Билана. Директан пренос финала публика је могла да прати и на великом екрану испред Старог двора, а на три локације у граду уприличен је ватромет. Овај музички догађај окупио је велики број домаћих и страних гостију.
Милан Радовановић, двадесетшестогодишњи водоинсталатер, умро је од тровања издувним гасовима када је, на позив станара, у шахти на Дунавском кеју 13 покушао да затвори воду. Младићево запомагање чуо је један суграђанин који се и сам онесвестио покушавајући да му помогне. Несрећног човека на површину су успели да извуку тек ватрогасци опремљени гас-маскама.
Јун
Највећи православни Храм Светога Саве заблистао је у пуном сјају, обасјан са више од хиљаду рефлектора и светиљки различитог типа и намене. За набавку и постављање декоративне расвете уложено је око 85.000.000 динара.
После пропалог тендера за куповину 40 тролејбуса, није успео ни конкурс за ремонт 60 трамваја који је Градско саобраћајно предузеће „Београд” расписало два месеца раније. На конкурсу је било пет кандидата, а у ужи избор ушла су два предузећа која се баве поправком трамваја. У ГСП-у су образложили да ниједно од њих није дало одговарајућу понуду.
Јул
Прве од 145 породица које су живеле у озлоглашеном Азбестном насељу на Белим водама, после готово пет деценија ишчекивања да зидове од штетних плоча замене здравим кровом над главом, уселили су се у три нове зграде од чврстог грађевинског материјала.
У сукобима хулигана са полицијом на митингу који је у знак протеста због хапшења хашког оптуженика Радована Караџића организовала Српска радикална странка повређено је 25 полицајаца, 19 цивила и два новинара (Бете и колега из Шпаније). Под пљуском палица нашао се и Александар Вучић, тадашњи генерални секретар СРС-а, а једна особа је од последица батинања преминула после неколико дана. Направљена је материјална штета од 3.000.000 динара.
Август
Почела је замена дотрајалих трамвајских шина у Булевару војводе Мишића. На потесу од кафане „Господарска механа” до Савске улице поставља се 1.700 метара нових шина, а још траје замена контактних мрежа и баштица, као и шина на Мостарској петљи.
Преостала заоставштина сликара Петра Лубарде, после 34 године изнесена је из запуштеног уметниковог здања у Иличићевој улици и пребачена у специјализовани депо Универзитетске библиотеке и Кућу легата у Кнез Михаиловој улици. Међу највреднијим примерцима у заоставштини, нашла се 51 слика, већином дела Лубарде, као и 198 цртежа, чија је аутентичност потврђена. Куће ће бити обновљена и претворена у музеј.
Глава С. Т. из Малог Зворника у фази распадања, пронађена је на тротоару у Булевару краља Александра. Лобања је била запакована у два црна џака за ђубре из којих се ширио непријатан мирис, и три дана је стајала на улици. Полиција је привела четири особе које су осумњичене да имају везе са убиством мушкарца.
Септембар
Први скејтпарк у Београду отворен је у Блоку 15 на Ушћу. После две деценије, љубитељи ове врсте екстремних спортова добили су највећи полигон са справама у региону на коме ће се одржавати домаћа и европска такмичења. Општина Нови Београд за парк је издвојила 27.000.000 динара.
Због повећаних цена енергената и усклађивања са инфлацијом, комунална предузећа повећала су цене услуга за осам одсто. Поскупело је грејање, вода, одржавање зграда, а надлежни су тврдили да су цене комуналија у главном граду и даље међу најнижим у Републици.
Октобар
После три и по године борбе да Пети парк остане зелена површина постигнут је договора са градским властима и грађевинским предузећем „Црнотравац” да се повуку грађевинске машине са ограђене парцела на углу улица Деспота Оливера и Станислава Сремчевића и да се не гради стамбено-пословни објекат. Стотине станара околних зграда протеклих година организовали су протесте у паркићу, апелујући на надлежне у републици и граду да не уништавају драгоцено зеленило. Подржали су их Борис Тадић, општина Звездара, архитекта Михајло Митровић, еколошки покрети у земљи и иностранству, бројне личности из јавног живота, бенд „Београдски синдикат”.
Пуцање шипова на градилишту у Дубљанској улици 35 на Врачару узроковало је урушавање четири куће са суседних парцела. Нико од станара није повређен, седамнаест породица је привремено расељено, а штета је процењена на око 6.000.000 динара. Инвеститор објекта који је требало да буде подигнут, извођач радова и надзорни орган окривљени су и терете се да су починили тешко дело против опште сигурности у вези са кривичним делом неправилног извођења грађевинских радова. Истрага је завршена.
Новембар
Обилазница око Београда продужена је за још 7,7 километара који повезују остружничку са петљом код Орловаче. Захваљујући овој деоници, транзитни саобраћај са аутопута из смера Шида ка Ибарској магистрали и даље ка Ваљеву, Горњем Милановцу, Чачку, Краљеву или Ужицу неће пролазити кроз Београд. Радови на обилазници почели су 1990. године, и до 2008. у просеку је грађен само по километар годишње. Град је исплатио једнократну помоћ од по 4.000 динара суграђанима чије пензије не прелазе 13.000 динара. На овај начин обрадовано је око 50.000 најстаријих суграђана.
Пијани возач прегазио је и смрскао аутомобилом металну скулптуру маме жирафе из породице жирафа које су почетком године постављене на острву код кружног тока Топчидерског венца.
Децембар
Побијањем пробних шипова за један од седам стубова почела је после више од 30 година, изградња моста код шпица Аде Циганлије. Рок за градњу моста је 40 месеци од априла када је потписан уговор, а вредност посла за који је задужен конзорцијум фирми у саставу ПОР из Аустрије, СЦТ из Словеније и „ДСД Брукенбау” из Немачке је већа од 118 милиона евра.
Драган Ђилас, градоначелник, обећао је да завршетак моста неће каснити „ни један једини дан”.
Педесетак мртворођених беба пет година су остављене у хладњачи породилишта Института за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије у Вишеградској улици јер предузеће „Погребне услуге” не преузима њихова тела док родитељи не потпишу захтев и не плате трошкове сахране. Теле су сахрањена тек када је ова вест доспела у јавност.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


