Понедељак, 13.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Мали: Од децембра нови раст пензија

Мали: Од децембра нови раст пензија
Синиша Мали, FOTO TANJUG/ ANA PAUNKOVIĆ

Први потпредседник владе и министар финансија Синиша Мали изјавио је данас су нове економске мере донете за добробит грађана Србије и да ће органичавање маржи директно утицати на снижавање цена производа у малопродаји и најавио да ће од 1. децембра уследити и ново повећање пензија.

"У годинама које су за нама показали смо да знамо како да спроведемо праве мере, још од када је кренула корона, па енергетска криза и тако даље. И сада ћемо заједно са малопродајним ланцима да направимо нешто што је добро за грађане Србије, пре свега, ниже цене.

То су 23 категорије производа, преко 3.000 производа, што чини највећи део потрошачке корпе грађана Србије и осетићемо ефекат већ од наредне недеље, након 1. септембра", рекао је Мали за Тањуг.

Министар је истакао да је реч о наставку економске политике усмерене  на бригу према грађанима, коју држава спроводи већ годинама уназад.

"Ми ћемо од 1. октобра ове године имати и раст минималне зараде, дакле идемо, као што смо и обећали, са 457 евра минималне зараде, на чак 500 евра од 1. октобра, дакле за мање од месеца и по дана. А већ сада преговарамо са синдикатима о додатном повећању минималне зараде од 1. јануара за још преко 10 одсто, тако да ћемо од 1. јануара имати минималну зараду од 550 евра", навео је Мали.

Он је рекао да је минимална зарада у Србији 2009, 2010. и 2011. године била 15.700 динара, као и да је данас, према последњем податку, просечна зарада у Србији 920 евра, а да ће до краја године бити већа од 1.000 евра, као што је и обећано грађанима.

          "Од 1. децембра идемо и са растом пензија, такође, како смо обећали. Дакле, расту нам плате, расту нам пензије, при томе смо задржали пуну запосленост и то је важно, али с овим економским мерама желимо да додатно подигнемо вредност сваког динара које грађани добију кроз повећање плате и повећање пензије", нагласио је Мали.

Каже да је влада видела када је реч о трговини да нам систем не функционише у последњих пар година.

"Имате већу конкуренцију када су малопродајни ланци у питању, али немате тај ефекат на цене, па скоро 50 одсто инфлације коју смо имали по последњем податку је управо инфлација због пораста цена хране и пића. И управо то желимо да решимо тиме што ћемо ограничити маржу малопродајним ланцима на 20 одсто, плус маржа када је офф-рабат у питању на 10 одсто, тако да са тих 30-40 одсто маржи да их сведемо на нешто што има смисла, а што ће с друге стране имати директан ефекат на малопродајне цене производа", истакао је Мали.

Најавио је да ће већ сутра имати још један састанак са свим представницима малопродајних ланаца у Србији.

"Радимо на томе да они разумеју и разлоге за спровођење мера. На крају крајева ту смо да им помогнемо да се те мере спроведу или мислим да је то у интересу свих нас", поручио је Мали, преноси Танјуг.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Хајдук Вељко
Шта би са 1 октобром? Колико ће бити повећање? Далеко је јануар 2026.г.
Mile
Daleko je decembar....

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.