Среда, 10.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа
Обележје обојене револуције

Крвава шака у Непалу

Идентична кореографија као у Србији
Крвава шака у Непалу
EPA/NARENDRA SHRESTHA

Обележје обојене револуције у Србији, а раније и у другим државама - крвава шака - постала је симбол протеста у Непалу.

Влада Непала саопштила је 4. септембра да је блокирала већину платформи друштвених медија, укључујући „Фејсбук“, „Икс“ и „Јутјуб“, због тога што те компаније нису испоштовале прописе који их обавезују да се региструју код државних органа.

Министар за комуникације и информисање Притви Суба Гурунг навео је да је више од двадесет популарних платформи у тој земљи више пута добијало званична обавештења о обавези регистрације, пренео је „Асошијетед прес“.

– „ТикТок“, „Вибер“ и још три платформе настављају да раде у Непалу јер су испоштовале процедуру регистрације – рекао је министар.

Предлог закона који је требало да буде разматран у парламенту, наишао је на бројне критике дела јавности, оцењен као инструмент цензуре и средство за кажњавање противника власти који своје протесте изражавају на интернету.

Организације за заштиту људских права упозориле су да је реч о покушају власти да ограниче слободу изражавања и угрозе основна права грађана.

Насилни протести

Убрзо су почели протести у Непалу који су се претворили у нереде током којих је за 48 часова погинула 21 осова док је више од 500 повређено.

Премијер Непала К. П. Шарма Оли поднео је оставку након што су демонстранти запалили његову породичну кућу. Блокада интернет платформи укинута је рано јутрос, али је талас незадовољства и насиља наставио да се шири у Непалу.

Према наводима портала „Хималаја њуз“, полиција је употребила сузавац како би растерала окупљене, док су званичници истицали да снагама безбедности није дозвољена употреба бојеве муниције и да им је наложено да покажу уздржаност. Међутим, локални медији преносе да је било повређених од ватреног оружја.

У више градова, укључујући и главни град Катманду, уведен је полицијски час, затворене су школе као и међународни аеродром.

Демонстранти су, поред премијерове куће, запалили и кућу министра унутрашњих послова Рамеша Лехаке, резиденцију лидера Комунистичке партије Непала Пушпе Камала Дахала као и приватну школу у власништву министарке спољних послова Арзуе Деубе Ране, пренео је АП.

Потом је у главном граду Катмандуу запаљена главна капија Федералног парламента, а демонстранти су упали у зграду скупштине, јавља Би-Би-Си.

Стотине људи продрле су у парламент, где су разбијени сви прозори, а спољашњост зграде исписана графитима и антивладиним порукама. 

Супруга бившег премијера Непала, Џале Ната Каналеа преминула је након што је жива спаљена у пожару који је захватио њену кућу током жестоких антивладиних протеста. Њен дом нашао се на мети демонстраната који изазивају нереде широм земље. Према доступним информацијама, ватра је планула током напада на приватне куће политичара, што је постала једна од главних мета демонстраната.

Србија неће дозволити сценарио из Непала

Иако се у овом случају крвава шака најпре појавила током протеста у Србији, председник Александар Вучић изјавио је да они који организују блокаде у земљи, своју инспирацију траже у светским сукобима и немирима, али да „такви сценарији не могу бити примењени у Србији“.

„Као жаба кад види да се коњ поткива, па би онда и она себи потковицу стављала. Видели су данас Непал и немире у Катмандуу, горе зграде, па су, ваљда, срећни што је жена бившег премијера убијена. Замислите те јуначке демонстранте који су једну жену успели да убију у њеној кући, док је вероватно прала судове или радила нешто сасвим обично. ‘Е, хоћемо ми то исто овде’, кажу, па се тако храбре. Као мала деца. Нема ништа од тога. И давно је требало да им буде јасно да нема ништа од тога“, поручио је Вучић.

Он је истакао да је тешко водити разговор са онима који, како је рекао, „имају затворен доток свега здравог и разумног у мозак, а служе искључиво приватним криминалним интересима“.

„Као што су приватни интереси Драгана Шолака. И шта онда? Они себе виде у улогама које не постоје – великих револуционара и ослободиоца. А не знају ни за кога, ни у чије име, ни за чији рачун то раде. Ту ми морамо да ступимо на сцену – да сачувамо своју земљу. Не смемо да показујемо бес и мржњу према тим људима. Ми сутра морамо са њима да попијемо и кафу, и чај, и ракију, шта год хоћете. Дакле, морамо да седнемо за исти сто и да решавамо проблеме“, поручио је Вучић.

 

 

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.